Yapay Zeka Tarafından İzleniyor Muyuz?

Yapay zeka sistemlerinin geliştirilebilir ve aynı zamanda mevcut çalışmalar doğrultusunda öğrenebilir yapıda olması pek çok farklı proje ve sisteminde geliştirmesine imkan tanıyor. Özellikle kullanılmaya başlanması ile birlikte en çok sorulan merak edilen sorulardan bir tanesi yapay zeka tarafından izleniyor muyuz?

Yapay Zeka Tarafından İzleniyor Muyuz?

Konuyla ilgili bugüne kadar gündeme gelen tüm gelişmelerde yapay zeka sistemlerinin özellikle hükümetler tarafından kullanıldığı ve bu yönde çalışmaların yapıldığı belirtiliyor. Son araştırma ise bu konudaki durumu net bir şekilde ortaya koyuyor. Yapay zeka tabanlı gözetlemenin yapıldığı ve bu konuda çok fazla bir beklentilerin üzerinde bir çalışmanın olduğu belirtiliyor.

Yapay Zeka İçin Çarpıcı Rapor

Uluslararası Barış Vakfı tarafından yapılan araştırmalarda en az 75 ülkenin yapay zeka teknolojilerini kullanarak takipte olduğu belirtildi. Sadece bu rakamlar dahi mevcut çalışmaların ne kadar kısa süre içerisinde yükseliş gösterdiğini net olarak ortaya koyuyor. Üstelik mevcut çalışmalarda sadece 166 ülkenin incelendiği göz önünde bulundurulduğunda bu 176 ülke arasında 75 ülkenin çalışma yapması oran olarak da oldukça yüksek durumda.

Neden Yapay Zeka İle Takip Yapılıyor?

Ülkeler akıllı şehir oluşturabilmek ve aynı zamanda bu akıllı şehirde güvenliği de ön planda tutabilmek adına yapay zeka sistemlerinden yararlanıyor. Gözetim amacıyla yapılan bu çalışmalarda vatandaşlar yakın takibi alınıyor. Yüz tanıma sistemi gibi farklı sistemlerde bireysel olarak kayıtlar tutulabiliyor. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa gibi ileri teknolojik alt yapıya sahip olan ülkelerin yaklaşık %50’si mevcut sistemleri kullanıyor. Bu konudaki en büyük endişe ise kuşkusuz terörist ve terör saldırısına karşı daha önceden önlem alabilmek ve güvenliği bu doğrultuda sağlayabilmek. Hükümetlerin öncelikleri bu yönde olsa da çeşitli suçluların yakalanması, pek çok farkında olunmayan durumun ortaya çıkarılmasında yapay zeka ile yapılan takip işlemlerini katkısı oldukça fazla oluyor.

Yapay Zekanın Avantajları Neler?

Yapay zeka ile çalışmanın bir diğer avantajı ise sistemin öğrenebilir durumda olması. Bu nedenle çalışmalardaki süreç arttıkça yapay zeka sistemleri çok daha yetenekli hale geliyor ve kimlik tespitleri üzerinden potansiyel suçluları tespit ederek onları daha yakından takip edebiliyor. Bu açıdan gelecekte çok daha gelişmiş özellikler ile donatılması beklenen yapay zekanın insanlığı gözetlemesi bir sürpriz olmayacağı gibi aynı zamanda garipsenmeyecek standart durumlardan birisi de olabilecek.

Türkiye’de ise bu konuda çok ciddi bir çalışma olmadığı gibi yapay zeka dönemsel olarak gündeme gelebiliyor. Fakat mevcut trafik denetleme sistemleri ve yine belirli bölgelerde yer alan kameralar manuel olarak denetimi ve gözetimi mümkün hale getirebiliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.