Word Dosyasını Pdfye Çevirme

Dünya üzerinde bilgisayar başında çalışmakta olan ve faaliyet göstermekte olan milyonlarca insan mevcut. Bu bilgisayarlarda çalışırken insanlar genellikle Microsoft’un üretmiş olduğu uygulamaları kullanmaktadırlar. Bu uygulamalar arasında Word, Excel, Powerpoint gibi sunum araçları mevcuttur. Gelin size ilk baş bunlardan bahsedelim. Word adlı doküman çok uzun zamanlar önce çıkmış olup günümüzde hala kullanılmakta olan çok amaçlı bilgisayar metin yazı aracıdır. İçerisinde bulunan değişik yazı stilleri ile insanları kendine çekmeyi başaran Word, aynı zamanda birçok fonksiyonu sayesinde kolay bir yazım deneyimi sunuyor. Bu fonksiyonlar içerisinde yazacağınız yazının küçüklüğünü ve büyüklüğünü ayarlamaya yarayan punto büyültüp küçültme aracı, yazının stilini değiştirmek için bir araç, kalın yazmak için araç, italik yazmak için araç ve altı çizili yazmak için araçlar bulunuyor. Ayrıca başlık atmak isteyenler için de bir sürü seçeneği bulunan bu uygulamada yapacağınız alıntılar için başlık tipleri de mevcut. Aynı zamanda bir diğer özellik olan metin ortalama en sağa sıkıştırma ve en sola sıkıştırma da bu uygulama üzerinde mevcut olan ve bulunabilen nimetlerden. 

Kullanılabilecek Word Kısayolları

Ayrıca klavye üzerinde bulunan bazı kısa yollar sayesinde istediğiniz anda yazı tipini büyültüp küçültebilme, yazının kalınlığını ve italikliğini değiştirebilme ve hatta yazdığınız dosyayı kaydedebilme özellikleri mevcut. Kalın yazmak isteyen kullanıcılar Word uygulamasını kullanırken klavyenin sol ve sağ alt köşelerinde bulunan CTRL tuşuna basılı tutarak aynı zamanda K tuşuna da basmaları halinde yazmış oldukları metinler kolaylıkla kalın metinlere dönüşebiliyor. Bunun yanında italik yazmak isteyenler yine aynı şekilde CTRL+T kombinasyonunu kullanabilirler. Yazı yazarken farklı puntolar ve yazı boyutları kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için de elinizi sürekli fareye götürüp işinizi ağırlaştırmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken yine aynı şekilde CTRL ile nokta tuşuna aynı anda basmak. Bu puntonuzu büyüttüğü gibi aynı zamanda küçültmek isteyenler de CTRL+Shift+Virgül kombinasyonunu kullanabilirler. Bu kombinasyonlar klavye kullanımında ve yazı işlerinde kolaylık sağladığı gibi bitmesini istediğiniz işlemleri fareye elinizi sürmeden tamamlayabilmenizi amaçlıyor. Ayrıca farklı dosya kaydetme seçeneklerine sahip Word uygulamasında birçok seçeneği istediğiniz gibi farklı kaydedebilmeniz mümkün. Bunların arasında olan ve popüler seçenekler arasında olan PDF belgesi ise birçok kullanıcı tarafından belge fakslanırken, ya da önemli bir belgeyi yazıcıdan çıktı alırken kullanılmakta. Ayrıca içerisinde bulunan teknoloji sayesinde yüksek boyutlu imajları güzel bir şekilde sıkıştırabilme yeteneğine sahip PDF slaytlardan tutun kitap yazarlarına kadar birçok mecrada hizmet vermekte. 

Word Dosyası Nasıl Pdfye Çevrilir?

Word içerisinde bulunan farklı kaydet özelliği sayesinde istemiş olduğunuz belgeyi istediğiniz formatta kaydedebilmeniz mümkün. Bunu da Word’ün sağ üstünde bulunan Dosya kısmına tıklayarak hemen altında göz gezdirmenizle bulabileceğiniz Farklı Kaydet seçeneğinden yapabilmek mümkün. Burada bulunan PDF seçeneğini seçtikten sonra farklı kaydederek sizler de Word dosyanızı PDF’ye çevirmiş olacaksınız.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.