Windows 10 Otomatik Güncelleştirme Kapatma

Windows 10 işletim sistemini kullanan kullanıcılar için güncelleştirmelerini kapatılması gerekebilir. Bu tür durumlarda Windows 10 otomatik güncelleştirme kapatma işlemlerinin yapılması yeterli olacaktır. Bu güncelleştirme işlemlerinin kapatılmasında 3 farklı yöntem tercih edilebilir. Bu bakımdan kişiler mevcut tercihlerine göre alternatiflerinden bir tanesini seçerek kolay bir şekilde Windows 10 güncellemelerini kapatma şansına sahip olmaktadır.

Hizmetler Üzerinden Windows 10 Update Kapatma

Windows 10 işletim sisteminde yer alan hizmetler üzerinden Windows 10 güncellemeleri kapatılabilir. Bu tür seçeneklerde yapılması gereken öncelikli işlem arama bölümüne hizmetler yazarak masaüstü uygulaması şeklinde yer alacak hizmetleri seçmektir. Bu ekran açıldığında Windows işletim sisteminde çalışan tüm hizmetler ekranda listelenecektir. Bu seçenekler arasından sadece güncelleştirmeler için değil güncelleştirme dışındaki seçenekleri de kontrol altına alabilir ve ihtiyacınıza göre Windows işletim sistemini şekillendirebilirsiniz.

Servis ekranında güncelleştirmeleri kontrol etmek istiyorsanız Windows Update seçeneğini takip etmelisiniz. Windows Update seçildiğinde bu özelliğe tıklayarak 2 defa seçmeniz ve karşınıza çıkacak olan ekrandaki başlangıç türünü devre dışı, hizmet durumunu da durdur diyerek durdurmalısınız. Bu şekilde yaptığınızda Windows Update özellikleri çalışmayacak ve böylece işletim sisteminiz herhangi bir şekilde güncelleme almayacaktır. Güncellemeleri yeniden almak istediğiniz durumlarda da yaptığınız işlemlerin tam tersini yapmanız yeterli olacaktır.

Tarifeli Bağlantı Kullanma 

Tarifeli bağlantı üzerinden de Windows 10 güncellemelerini kapatabilirsiniz. Tarifeli bağlantı Windows 10 işletim sistemine eklenen yeni bir özelliktir ve özellikle sınırsız internet hizmeti olmayan kullanıcıların arka planındaki güncelleme gibi pek çok farklı işleri kontrol altına alınmasını sağlar. Bu bakımdan tarifeli bağlantı özelliğini aktif hale getirerek güncellemelerin alınmasını önleyebilirsiniz. Bu işlemleri yaparak Windows 10’un ayarlar bölümüne giriş yapın. Ekranda yer alacak ağ ve internet kısmını seçin. Ardından wi-fi kısmında gelişmiş Ayarlara tıklayın ve ekranda yer alacak tarifeli bağlantı seçeneği ile açık duruma getirin. Bu ayarları yaptıktan sonra güncellemeler ile birlikte pek çok farklı arka plan hizmeti kapatılmış olacaktır. Daha iyi bir şekilde kullanmak için bu ayarı tercih edebilirsiniz

Yapılandırma Ayarları İle Güncelleştirmeleri Kapatma

Windows 10 güncelleştirmelerin kapatılabilmesi adına tercih edilebilecek son yöntem ise yapılandırma ayarları olmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmek adına öncelikli olarak çalıştırı seçin ve regedit yazın. Ekranda açılacak olan yeni sayfada ise sol taraftaki menü üzerinden sırasıyla bilgisayar yapılandırılması, yönetim şablonları, Windows bileşenleri Windows update ve otomatik güncelleştirmeleri yapılandırılıyor seçeneğini seçin. Sağ tarafta yer alacak özel serviste, otomatik güncelleştirmeleri yapılandırılamadı seçerek detay sayfasına geçiş yapın. Sol üst köşede yer alan Etkin seçeneğinin seçenekler kısmında ise karşıdan yükleme ve kurma için uyar seçeneğini seçerek tamam deyin. Yapacağınız bu ayarlamalar ile birlikte güncellemeleri yine engelleyerek sisteminizi koruyabilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.