USB’den Format Atma Nasıl Yapılır?

USB ile Windows 10 yükleme işlemi ve bilgisayara format atma işlemi oldukça kolaydır. Birkaç pratik adım ile bilgisayarlarda format yapabilirsiniz. Dosyaların çok yüklenmesi veya çeşitli nedenlere bağlı olarak, bilgisayarlara format atmak gerekebilir.

USB ile yapılan formatlama işlemiyle, dosyaların temizlenmesini ve hafızanın ideal şekilde kullanılmasına olanak sağlar.

USB İle Format Atma İşlemi

Öncelikle Microsoft’un resmi web sitesinden Windows 10 yükleme aracı indirilerek işlem yapılmalıdır. USB ile format atma işleminde, kullanılan cihaz özelliklerine göre 32 bit veya 64 bit seçilebilir. Yükleme aracı indirildikten sonra “Çalıştır” butonuna tıklanır. Sonrasında;

  • “Bu bilgisayarı yükselt”
  • “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur”

Seçenekleri sunulur. USB format yöntemiyle işlem yapmak için ikinci seçenek değerlendirilmelidir. Windows 10 yükleme aracı için dil seçimi, sürüm ve sunulan seçeneklerden, uygun olanları belirlenerek tıklanır.

Minimum 4 GB boş alanı bulunan bir USB bellek ile işleme devam edilir. USB bilgisayara takılır ve aktarım sağlanır.

USB İle Windows 10 Kurma

USB bellek ile format atma ve Windows 10 kurulumu yapmak için bilgisayarı kapatarak, belleği takın. Sonrasında ise;

  • Bilgisayarı başlatın
  • USB ön yükleme işlemi için herhangi bir tuşa basın
  • Windows 10 ekranında; dil, zaman ve ayarları belirleyerek devam seçeneğine basın
  • Sıradaki işlem için ekranda sunulan Windows 10 ürün anahtarı bölümüne herhangi bir Windows sürüm anahtarı girilebilir

USB ile Windows 10 kurulumu, ortalama 30 dakika sürer. Bilgisayarın donanım özelliklerine göre kurulum süresinde farklılık görülebilir.

İşlem tamamlandığında bilgisayarınızı yeni formatıyla kullanabilirsiniz. USB bellek ile bilgisayara format atma işlemi için Windows ürün anahtarı önemlidir. Herhangi bir anahtar olmadan, işlem tamamlanamaz.

Flash Bellekten Format Atarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Format işlemi için en az 4 GB flash kullanılması ya da 4 GB boş alan olması gereklidir. Flash bellekte önemli dosyaların olmamasına özen gösterilmelidir. İşlem esnasında USB’de bulunan tüm dosyalar silinir.

Flash bellek bilgisayara takılır ve “Bilgisayarım” kısmında sağ click yapılarak, “biçimlendir” seçeneğine tıklanır. Sonrasında Rufus programı kullanılarak biçimlendirme yapılabilir. Windows cihazlarda işletim sistemi dosyası indirilerek işlem yapılır. Ancak farklı işletim sistemleri için ISO dosyası internetten edinilebilir.

32 veya 64 bit seçeneklerine göre araç, masa üstüne indirilir. Flash belleğe Setup kurulum dosyaları aktarılır. Rufus dosyası kullananlar, “hazır” ve “başlat” butonlarına tıklayarak, ISO dosyasının USB belleğe işlenmesini sağlayabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.