Transfer Sezonu Ne Zaman Bitiyor?

Ülkemizde ve dünyada ilgiyle takip edilen spor branşları arasında futbol maçları çokmdaha büyük bir camiaya hitap ediyor. Takımların başarısı, taraftarlar açısından ve takımların prestijleri açısından büyük önem taşıyor. Kulüp yöneticileri bu anlamda her yıl yoğun bir transfer çalışması yapıyor. Aylar öncesinden takımlarına transfer etmek istedikleri oyuncuları izleyen kulüp yönetimi ve hocalar, transfer dönemini bekleyerek, takımlarında görmek istedikleri oyuncuları renklerine bağlamak için sözleşme imzalar. Ülkemizde transfer dönemi Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan tarihler arasında yapılıyor. Kulüpler bu dönemlerde satmak istedikleri oyuncularını satıyor ve yeni almak istedikleri oyuncuları ise sözleşme imzaladıktan sonra kadrolarına katıyor.

Transfer Sezonunun Biteceği Tarih Belli Oldu Mu?

Transfer sezonu 5 Ocak 2021 tarihinde açılmıştı. Kulüpler bu dönemde harekete geçti ve bazı takımlar dünyaca ünlü oyuncuların transferi konusunda bağlantılar kurdu. Transfer sezonunun kapatılma tarihi ise 1 Şubat 2021 tarihi olacak. Kulüpler bu tarihe kadar takımlarına eklemek istedikleri oyuncularla da temasa geçecek. Dört büyükler bu dönemde hareketli günler yaşarken, yabancı ve Türk oyuncuları transfer etmek için kolları sıvadı. Büyük meblağların görüşüldüğü ara transfer dönemi bazı kulüpler için oldukça verimli geçerken, bazı kulüpler ise maddi yetersizlik sebebiyle transfer dönemini boş geçirdi.

Avrupa Liglerinde Transfer Dönemi Tarihleri

Ülkemizde olduğu gibi Avrupa liglerinde de ara transfer dönemi bulunuyor. Premier Ligde ara transfer dönemi 2 Ocak 2021 tarihinde başlamıştı. Premier ligde ara transfer dönemi 1 Şubat 2021 tarihinde sona erecek.  Ligue 1 ve Bundesliga’da da aynı tarihler ara transfer tarihleri olarak belirlenmişti.  La Liga ve Serie A’da ise Türkiye liglerinde olduğu gibi  4 Ocak’ta açılarak 1 Şubat’ta sona erecek. Ülkemizden de birçok futbolcuya bu dönemde Avrupa kulüplerinden transfer teklifi geldiği biliniyor. Kulüplerin bu anlamda net açıklaması bulunmazken, transfer döneminin son günlerine doğru kulüplerden açıklama geleceği tahmin ediliyor.

Transfer Limitleri Ne Kadar?

Ara transfer dönemi için 5 Ocak 2021 ile 1 Şubat 2021 tarihleri arası belirlenmişti. Bu dönem için kulüplerin transfer limitleri de belirlendi. Transfer döneminde Türkiye Futbol Federasyonunun belirtmiş olduğu limitlerin dışına çıkılmayacak. Transfer limitlerine göre harcama yapmak zorunda olan kulüpler, takımlarının gidişatına yönelik olarak inceleme yaparak transfer gerçekleştirecek. Bunun yanı sıra kadrolarındaki eksikleri de tamamlamaları gerekiyor. Açıklanan transfer ve harcama limitlerinde %15 opsiyon ortaya çıkabilirken, harcama talimatında yer alan gerekçelere uygun olması koşuluyla limitlerde esneme olabilecek.

Ara Transfer Sezonunda Nasıl Transfer Yapılır?

Ara transfer sezonu takımların analizlerini yapabilecekleri bir dönemi ifade ediyor. Bu dönemde takımlarındaki mevkilerde kondisyon bakımından eksik olan oyuncuların yerine takviye yapılır. Ülkemizde ara transfer döneminden sonra takımların çok daha başarılı bir konuma yükseldikleri görülmüştür. Ancak bu dönemi verimli geçirmek ve tespitlerin doğru yapılmış olması çok önemlidir. Yeni transferlerin adaptasyon sürecini fonksiyonel olarak geçirmesi kulüplere katkı sağlıyor. Eksik olan mevkilere as ve takviye oyuncu eklemek isteyen kulüp yönetimi bu dönemde takımlarına başarı ekleyecek oyuncu bulma konusunda yoğun araştırmalar yapıyor. Harcama limitlerine uygun transferlerin yapılacak olması sebebiyle bu dönemde zorlanan kulüpler bulunuyor.

 

Önceki İçerikKadın Terlik Modelleri
Sonraki İçerikAkrilik Tezgâh Nedir?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.