Torrent Nasıl Kullanılır?

İnternet üzerinde yer alan film, kitap, müzik ve oyun gibi içerikleri indirmek için çok sayıda yol mevcuttur. Herkes bu yolların en hızlı ve en güvenilir olanını aramaktadır. Torrent bu konuda en çok tercih edilen yoldur. Torrent, meta veriler bulunduran ve çeşitli bilgileri tutan bilgisayar dosyası olarak tanımlanır. Torrent kullanmak için sırasıyla bazı adımları uygulamanız gerekmektedir.

 

  • Bir torrent sitesi bulun.
  • İndirilecek olan içeriği aratın.
  • Dosya veya magnet linkini indirin.
  • Torrent programını yükleyin.
  • Torrent dosyasını açın.
  • Dosyayı kaydedeceğiniz yeri seçin.
  • Dosyayı indirin.

 

Torrent Programı Nasıl Yüklenir?

Çok sayıda torrent programı yer almaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanı Utorrent’dir. Son derece güvenilir bir torrent programıdır. İndirme sırasında dosyaya göz atabilmek gibi birçok yararlı özelliği yer almaktadır. Dosya tamamen inmeden inen kısmı görüntüleyebilirsiniz. Böylece indirmekten vazgeçebilir veya indirmeye devam edebilirsiniz. Programı indir butonuna basıp gerekli talimatları uygulayarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Kurulum işleminden hemen sonra istediğiniz dosyaları indirmeye başlayabilirsiniz.

 

Torrent Sitesi Nasıl Bulunur?

Torrent programlarının çeşitliliği gibi torrent sitelerinin de sayısı çoktur. Bunlar arasında en iyi olanı uluslararası olanlardır. Uluslararası torrent sitelerinde Türkçe içerik pek yer almamaktadır ama popüler içerikler çokça yer almaktadır. Bu siteler yasal olmadıkları için FBI tarafından tespit edilip kapatılmaktadır. Ancak mevcut veri tabanı başka site ile devam eder. Böylece kullanıcılar yeni bir torrent sitesini rahatlıkla bulabilmektedirler. İnternet üzerinden “en iyi torrent siteleri” veya “most popüler torrent sites” şeklinde bir arama yaparak kullanılabilir bir torrent sitesi bulabilirsiniz.

 

Torrent Sitesinde İçerik Nasıl Aranır?

Torrent siteleri üyelik isteyen ve üyelik istemeyen olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Üyelik istemeyen torrent siteleri herkes tarafından kullanılabilmektedir. Ancak bilgisayarınıza virüslü dosyalar da inebilir. Bu yüzden bilgisayarınızda aktif bir antivirüs programı bulundurmanız faydalı olacaktır. Üyelik isteyenler ise davetiye ile veya vip üyelik ile açılmaktadır. Torrent sitelerinin arama kısımları da farklıdır. Çok sayıda reklam bulunur ve arama sırasında reklam pencereleri açılmaktadır. Bu reklamlar kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Ancak birkaç denemeden sonra reklamları ayırt edebilmeniz mümkün hale gelecektir.

 

Dosya veya Magnet Linki Nasıl İndirilir?

Dosyayı indirmeden önce o dosya hakkında yapılan yorumlara bakmanız önemlidir. Böylece dosyanın virüs içerip içermediğini de öğrenebilirsiniz. Dosyayı indirmek ise 2 şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlar; dosyayı direkt indirmek ve magnet dosyasını indirmek şeklindedir. İki yol da aynı sonucu vermektedir. Mıknatıs işareti olan kısma tıklandığı zaman magnet linki inecektir.

 

 

Magnet Dosyası Nasıl Açılır?

Magnet dosyasını açmak için ilk olarak dosyaya tıklamanız gerekmektedir. Ardından magnet dosyası torrent programında açılacaktır. Açılmayıp size program sorması halinde birlikte aç kısmından torrent programını seçmeniz gerekmektedir. Böylece magent dosyası açılacaktır.

 

Torrent Programlarının Avantajları Nelerdir?

Torrent programlarının en önemli avantajlarının başında ücretsiz olması gelir. Ayrıca hızlı ve kolay bir kullanımı vardır. Hız sınırı İnternet bağlantınıza göre değişiklik göstermektedir. İndirme sırasında beklemek gibi bir sorun yaşatmamaktadır. İndirme işlemini dilediğiniz zaman durdurma ve daha sonra devam etme imkânı sağlar. Filmi indirmeden ön izleme imkânı sunar. Böylece filmi indirmeye karar vermeniz kolaylaşır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.