Torrent Eşler Aranıyor Sorunu

Internet üzerinden indirme yaparken tercih edilebilecek olan uygulamalardan birisi de Torrent olmaktadır. Kullanıcıların indirdikleri dosyaları birbiriyle paylaşma esasına bağlı olan Torrentte, özellikle dosyaların bulunduğu bir bilgisayar bulunmuyorsa ve uzak sunucu üzerinden dosyalar bu nedenle alınamıyorsa dosya indirme ekranında Torrent eşler aranıyor sorunu yayınlanacaktır. Bu tip durumlarda indirme işlemleri başlamayacağı gibi duraklatılacak ve eş bulunana kadar arama yapılacaktır. Özellikle çok eski ya da kısıtlı bir bölgede kullanıma sunulmuş olan torrenti indirmeye çalışıyorsanız bu tip hataları almanız oldukça yüksek ihtimaldir.

Eşler aranıyor sorununda göz önünde bulundurulması gereken en önemli detay dosyaların kullanıcılar arasında paylaştırıldığı ve yükleme sırasında da dosyaların diğer kullanıcıların dosyaları üzerinden eşitlenerek çekilmesidir. Bu nedenle karşıda bir kullanıcı yoksa ve torrent çok popüler kullanılan bir torrent değilse benzer hatalar alınabilir. Bununla birlikte bölgesel olarak internet sınırlamaları ve engellemeler nedeniyle de karşı kaynaklara ulaşamayan Torrent uygulaması, bu hatanın yayınlanmasına sebebiyet verebilir. Bu tür durumlarda bazı çözümler hızlı bir şekilde etkin olarak indirme işlemlerinin başlatılmasına sağlayacaktır. Bu bakımdan aşağıda yer alan alternatif çözümleri uygulayarak eşler aranıyor sorunu sizler de çözebilirsiniz.

DNS Engeli 

Torrent için genellikle dünya genelinde bir kullanımı söz konusudur ve Türkiye’de engelli olan bir DNS üzerinden çekim yapmaya çalıştığınızda hata alma olasılığınız yüksektir. Bu tip durumlarda DNS adresinizi değiştirebilirsiniz, yeniden yükleme yapmaya çalışabilirsiniz. 8.8.8.8 8.8.4.4 adresleri değerlendirebilirsiniz. Eğer hala çözüm olmuyorsa güncel ve garantili DNS adreslerini değerlendirebilirsiniz.

Güncel Tracker Listesi

Torrent sisteminde indirme yapabileceğiniz karşı tarafta ki kullanıcılar seeder olarak adlandırılır. Torrent indirme sırasında bu sayı ne kadar yüksekse, indirme işlemlerinizin o kadar hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanacağı anlaşılmalıdır. Bu tip eşleri arttıran ve farklı kaynaklar üzerinden Torrent adresinize eş ekleyen bazı trackerları kullanmanız, yaşadığınız problemleri minimum seviyelere inmesine sağlayabilir. Bu açıdan işlemleri yaptığınız süre çevresindeki güncel listelere göz atarak bu kodları uygulamanıza eklemeniz yeterli olacaktır. Bazı popüler trackler ise şöyledir;

 • https://94.228.192.98/announce
 • https://thetorrents.net:2710/announce
 • https://121.14.98.151:9090/announce
 • https://94.228.192.98/announce
 • https://announce.opensharing.org:2710/announce
 • https://announce.torrentsmd.com:6969/announce
 • https://announce.torrentsmd.com:8080/announce
 • udp://tracker.istole.it:6969
 • https://beta.mytracker.me:6969/announce
 • https://bigfoot1942.sektori.org:6969/announce
 • https://bigtorrent.org:2710/announce
 • https://bittorrenttracker.novicorp.com/announce.php
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.