Teknoloji Ürünlerinde Gümrükte Değişiklik

Teknolojik ürünleri yurt dışından alan milyonlarca insan var. Daha uygun fiyat araştırması yapan daha farklı tasarım ürün isteyen kişilerin tercihi doğrultusunda internet aracılığıyla veya firmalardan talep üzerine teknolojik ürün alınıyor. Sadece bireysel değil toplu olarak da firmaların farklı ülkelerden teknolojik ürünler aldığını biliyoruz. Özellikle telefon, bilgisayar, tablet ve diğer birçok alanda teknolojik ürünler yurt dışından geliyor. Gümrükte denetleme yapılan teknolojik ürünlerin özellikle vergi durumu çoğukez değişmiş durumda. Yeni gümrük kanunu ve yapılan bazı vergi değişkenlik durumları insanların son dönemlerde ürün almasan önce araştırdığı konuların başında geliyor. Ticaret bakanlığı tarafından hazırlanan ve birçok sorunun cevabı olan maddeler ile gümrükte değişiklik yapıldı.

 

Teknolojik Ürünlerde Gümrük Vergisi Nedir?

Yurt dışından gelen teknolojik ürünlere ülkemizde her ürün için farklı fiyatlarda vergi alınıyor. Alınan her teknolojik ürünün fiyatı ile belirlenen belli oranlarda alınan bir vergi olarak karşımıza çıkıyor. Vergi ödenmeden bizim ülkemize giremeyen ürünlerin gümrükte belli oranlarda ücret ödenmesi gerekiyor. Her dönemde ve zamanda ürünlerin fiyatları farklılık gösterebilir. Buna göre doğru hesaplama yapılması gerekir. 

 

Teknolojik Ürünlerde Veri İşleme Tekniği Nasıl Yapılıyor

Yeni tasarı detayında en çok dikkat çeken ve önemli bir gümrük değişikliği olarak karşımıza çıkan veri işleme tekniği artık gelen ve giden tüm ürünlerin teknolojik ürünler başta olmak üzere kaydı yapılması. Tüm detayları dikkate alınarak kayıt altına alınması veri işleme kayıt etme tekniği olarak karşımıza çıkıyor. Tüm beyanname ve veriler manuel olarak ülkemizde yürütülüyor. Bu sistemden çıkarak manuel değil elektronik olarak veri giriş tekniği kullanılacak. Tüm bilişim alt ve üst yapılarının tamamlanması sonucu işlemler bu şekilde devam edecektir.

 

Teknolojik Ürünlere Ek Vergi

Yurt dışından gelen teknolojik özellikle cep telefonu ürünlerine ek vergi geldi. Cumhurbaşkanı ‘nın kararı resmi gazetede yayınlanmasının ardından karara göre her cihaz için bandrol tahsis ücreti alınacak. Ücretler her ürün ve cihaz için farklı fiyatlarla karşımıza çıkıyor. 1 ve 80 euro arası her cihaz için değişkenlik görülüyor. Video cihazları gibi teknolojik ürünlerden 18 euro gibi fiyatlar karşılıyor. Televizyon başta olmak üzere birçok teknolojik ürünlerde farklı ücretler alındığını söyleyebiliriz.

 

Bağlayıcı Tarife Bilgisi İle Gümrükte Yeni Değişim

Yeni gümrük tasarısında yine öne çıkan detaylarda bağlayıcı tarife değişimi öne çıkıyor. Gümrük dairelerden alınan bağlayıcı tarife değişimi 6 yıldan 3 yıla düşürülerek bir değişime yol açmıştır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.