SS Ne Demek İnstagram

 Yaşadığımız teknoloji çağında iletişim artık elektronik olarak gerçekleşiyor. Sosyal medya üzerinden birbiri ile iletişimde bulunan milyonlarca insan en popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olan İnstagram’ ı da kullanırken bazı yeni kelimeler ve kısaltmalar ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de ss. Çoğu kişi bunu ‘ss alayım, ss atsana’ şeklinde duyuyor. Sosyal medyayı aktif kullanmayan, ya da yeni kullanmaya başlayan çoğu kişi ss kelimesinin anlamını, ss ne demek İnstagram sorularını soruyor.

SS Yani Ekran Görüntüsü

Bir konuşmayı, yazıyı ya da resmi konuştuğunuz kişiye göndermek istediğinizde ss almak size çok yardımcı olacaktır. Karşı tarafa iletmek istediğiniz şeyi tek bir fotoğraf ile gönderebilirsiniz. Bunu ss alarak yapmanız daha açık ve kanıtlayıcı olacaktır. SS’ in anlamı İngilizce olarak kısaltılmış “Screen Shot” yani Türkçesi ekran görüntüsüdür. Bilgisayar ve telefon gibi kullandığınız cihaz üzerinden alabileceğiniz ekran görüntüsü yani ss, ekranınızda bulunan mesaj, resim ya da herhangi bir konuşma, yazı metni veya sadece bildirim olabilir. Acemi İnstagram kullanıcılarının çok sorduğu ss ne demek İnstagram sorusuna yanıt vermiş bulunmaktayız. Peki ss nasıl alınır?

SS Nasıl Alınıyor

 Eğer bilgisayar üzerinden ss alacaksanız, klavye üzerinde F12 tuşunun yanında bulunan “Prt Scr” (Print Screen) tuşuna bastığınız zaman paint açar ve Ctrl+V tuşuna bastığınızda da aldığınız ekran görüntüsünü jpg/jpeg formatında kaydedersiniz.

Android İşletim Sistemi Bulunan Cihazlarda SS Almak

Android işletim bulunan cep telefonu ya da tabletlerde genellikle güç tuşuna birkaç saniye bastıktan sonra ekrana dokunulduğunda ekran görüntüsü alınabiliyor. Fakat Android işletimle çalışan cihazlarda ss almanın bir yolu daha var: Güç düğmesi ve ses tuşlarından herhangi birine bastığınız zaman da ekranda bulunan görüntüyü kolaylıkla kaydedebilirsiniz.

Iphone, IPad ve IPod ‘da SS Almak

 IPhone, IPad ve IPod gibi cihazlarda, IOS işletim sistemi kullanılan diğer teknolojik cihazlarda ekran görüntüsü almak Android işletim sistemi kullanılan cihazlardan farklı şekilde yapılır. Öncelikle telefonun sağ tarafında bulunan yan düğmesine basılır. Bu düğmeye basılı tutarken cihazın sol tarafında bulunan ses yükseltme düğmesine de basılır ve tuşlar bırakılır. Ekran görüntüsü telefonun sol alt tarafında görünecektir.

SS Nerelerde Kullanılır?

Öncelikle en çok kullanılan eğlenceli sosyal medya platformu olan İnstagram dışında da ss kullanılıyor. ss ne demek İnstagram olarak araştırdıktan sonra, ss kısaltmasının yalnızca Instagram’ da kullanılmadığını fark edeceksiniz. SS yani screen shot yani Türkçe olarak ekran görüntüsü bir çok sosyal medya uygulamasında, mesajlaşma uygulamasında hatta normal mesajlaşmada dahi kullanılıyor. Bunlardan biri WhatsApp ki tartışmasız en çok ss alınan ve gönderilen uygulamalardan biri de bu. İnstagram ve WhatsApp dışında Facebook ve Twitter’ da da ss kullanımı çok yaygın.

Formun Üstü

Formun Altı

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.