Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir?

Sanal gerçeklik gözlüğünü telefon cihazlarınızın aracılığı ile 360 derecelik kamera ile çekilmiş videoları izleyebileceğiniz bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde kendinizi videonun içinde hissedebilirsiniz. Bu ürünü satın aldığınızda kutunun içinde kafa bandı, bir yapışkan (cihazınızdaki ses kısma tuşları, kilit gibi tuşlar basılı kalırsa bu yapışkanı ek olarak kullanabilirsiniz) ve kullanım kılavuzu bulunuyor. Sanal gerçeklik gözlüğü mercek ve telefon haznesinden oluşmaktadır. Ürünü şarj etmeniz gerekmez. Telefonların ayarlarını yapıp hazneye yerleştirdiğinizde basit oyunları oynayabilir ve yahut film, dizi ya da herhangi bir videoyu izleyebilirsiniz. Yani sanal gerçeklik gözlüğünü telefon olmadan tek başına kullanılamaz.

Gözlüğün üzerinde kafanıza uygun bir biçimde sıkıp gevşetebileceğiniz bir ayar bulunmaktadır. O ayar sayesinde gözlüğü kafa boyutunuza göre ayarlayıp kullanabilirsiniz. Sanal gerçeklik gözlüğünün kafa ayarının yapıldığı kısmı lastikten olduğu için kafanızı acıtmayacaktır. Aynı zamanda göz çevresi ve alnınıza gelen kısım da ise sünger bulunmaktadır. Dolayısıyla bu kısımda yüzünüzde bir acı yaşatmayacaktır. Gözlüğün üst kısmında bulunan lenslere yön vermeye yarayan spektör denilen parçalar mevcuttur. Bu ayarları kendi gözünüze göre yaparak ekranı daha net bir hale getirebilirsiniz. Gözlüğün ön haznesi açıldığında telefonu yerleştireceğiniz yaylı bir bölüm mevcuttur. Gözlüğün yan kısımlarında ise telefonun şarj gibi kablolarının geçmesi için bir kaç adet boşluk da bulunmaktadır. 

 

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nasıl Kullanılır?

Sanal gerçeklik gözlüğünde bir şeyler izlemek için telefonu kullanmanız gerekir. Eğer ki android cihazlarınızda Youtube sitesinden video izleyecekseniz telefonunuza bir program indirmenize gerek yoktur. Telefonunuzdan Youtube’yi açıp arama bölümüne 360 yazarsanız çıkan videolar sanal gerçeklik gözlüğü ile uyumlu videolar olacaktır. Videoları açıp durdurduğunuzda, videoların sağ alt kısmında gözlük işareti göreceksiniz. Gözlük işaretine tıkladığınızda ekran ortadan bir çizgi ile ikiye bölünecektir. Fakat bu durum sadece andorid cihazlardan giriş yapıldığında oluşmaktadır. Çünkü google sadece sanal gerçeklik gözlüklerini destekleyen cihazlara bu özelliğin kullanımını açmıştır. Apple cihazlarında ise in360tube adlı programı indirmeniz gerekmektedir. Bu programı indirip açtığınızda Youtube programında oludğu gibi bir arama butonu göreceksiniz. Bu butona izlemek istediğiniz videonun ismini yazacaksınız. Videoyu açtığınızda in360tube size videonun sanal gerçeklik gözlüğünden mi yoksa telefonunuzdan mı izleyeceğinizi soracaktır. Sanal gerçeklik amblemini tıkladığınızda ise android cihazlarda olduğu gibi ekran ortadan bir çizgi ile ikiye bölünmüş bir hale gelecektir. Sonrasında cihazınızı sanal gerçeklik gözlüğünün ön tarafındaki hazneye yerleştirebilirsiniz. Videoyu başlatıp gözlüğü gözünüze takıyorsunuz. Sırayla sağ ve sol gözünüzü kapatıp her gözünüz için lens ayarını yapıyorsunuz. Bu ayarlar da yapıldıktan sonra izlemeye başlayabilirsiniz. İzlerken videonun içinde sağınıza, solunuza, arkanıza yani videonun normal işleyişinde bulunmayan kısımlarına da bakabilirsiniz. Bu durum sırasında izleyen kişi sanki videonun içindeymişçesine bir hisse kapılacaktır. Özellikle bir yerden atlama, uçma gibi adrenalin dolu videolar ve çeşitli korku figürleri ile bezenmiş videolar izlemenizi öneririz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.