Pilates Zayıflatır mı?

Yaz ayları yaklaşmaya başladığı zaman, insanlar kilolarından daha fazla şikâyetçi olmaya başlamaktadır. Bunun sonucunda da farklı kilo verme yöntemleri denenebilmektedir. Formunu korumak isteyenler soluğunu ya spor salonlarında ya açık alanlarda almaktadır. İnsanların çoğunlukla vücudundan şikâyetçi olduğu konular kiloları olsa da vücutta her şey kilo değildir. Yağ da vücudun istenmeyen bir formda görünmesine neden olmaktadır. Bu açıdan pilates çok sık tercih edilmektedir. Bu aşama pilates zayıflatır mı? Sorusu da çok sık sorulmaktadır. Genellikle kadınlar tarafından tercih edilse de, erkekler tarafından da yapılmaktadır. Pilates vücudu sadece zayıflatmaz bununla birlikte çok fazla fayda da sağlamaktadır.

Pilates Vücudu Sıkılaştırır mı?

İnsanların en çok şikâyet ettiği durumlardan bir tanesi de vücudunun sıkı olmamasıdır. Çünkü vücut sıkı olmadığı zaman o kişinin kilolu görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kilo vermekten çok vücudun sıkılaştırılmasına odaklanılmalıdır. Böylece daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. Farkında olmadan vücudunuz fazla yağlarından arınmaktadır. Duruş bozuklukları olan kişilere de pilates tavsiye edilmektedir. Pilates sayesinde duruş bozukluğu giderilirken, esneklikte kazanılabilmektedir.

Pilatesin Faydaları

Pilates zayıflatır mı? Sorularını araştıran kişiler, pilatesin faydalarıyla da yakından ilgilenmektedir. Bu araştırma sonrasında da şu faydaları görebilmektedirler;

 • Pilatesin kemikler üzerinde çok şaşırtıcı faydaları vardır. Kendi vücut ağırlığınızda pilates çalışarak, kemiklerinizi yoğunlaştırabilirsiniz.
 • Diyetin sporla birleştirilmesi aşamasında pilates ön plana çıkmaktadır. Böyle vücutta kilo kaybı görülebilmektedir.
 • Bel ağrısını azaltabilmek için pilates birebirdir. Sırt ağrılarınızı pilatesle giderebilirsiniz.
 • Pilatesin temelinde hareketleri yaparken kasları sıkmak bulunmaktadır. Karın kaslarınızı sıkarak yaptığınız pilates hareketler, karın kaslarının güçlenmesine neden olmaktadır.
 • Esneklik, güç ve dengeyi artıran pilates, sakatlanmayı da engellemektedir.
 • Özellikle tüm gün masa başında oturan kişiler çok fazla duruş bozukluğu yaşamaktadır.

Duruş bozukluğunun giderilmesi için, pilatesle ilgilenebilirsiniz. Sizde pilates yaparak hayal ettiğiniz vücuda kavuşabilirsiniz.

Pilates Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pilates kas iskeleti sistemi üzerinde çok etkilidir. Vücudunu güçlendirmek isteyenler pilates ile bunu başarabilmektedir. Dengeli bir duruşa sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Bölgesel zayıflama düşüncesi olanlar pilatesten yararlanabilmektedir. Bu spor herkes tarafından yapılabilmektedir. Fakat yapılmadan önce mutlaka doktor kontrolü olması gerekmektedir. Fizik ve beden sağlığına faydalı olan pilates aynı zamanda ruh sağılığına da etki etmektedir.

Pilates Hangi İlkelerle Yapılmalıdır?

Pilates yaparken bazı ilkeler doğrultusunda hareket edilmelidir. Bu spor ancak bu şekilde doğru olarak yapılabilmektedir. Bu ilkeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Nefes
 • Konsantrasyon
 • Merkezleme
 • Kesinlik
 • Kontrol
 • Dengeli kas gelişimi
 • Tüm Vücudu Hareket Ettirme
 • Ritim
 • Gevşeme

Pilates zayıflatır mı? Faydaları nelerdir? konularıyla yakından ilgilenenler bu ilkeleri bilmelidir. Bu ilkelere sadık kalınarak yapılan pilates sayesinde, sıkılaşabilir ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Pilates Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pilates yapmak isteyen kişiler, bu sporla ilgilenmeye başlamadan önce doktor kontrolü yaptırmalıdır. Sonrasında bir eğitmenden yardım almalı ve o şekilde yapmalıdır. Doğru nefes alıp verilerek, vücut çok fazla zorlanmamalıdır. Karın çekme odaklı olarak yapılan bu spor mutlaka karın çekilerek yapılmalıdır. Tayt ve çorap seçimleri doğru olmalıdır. Kolay hareket gibi görünen hareketlerde es geçilmemelidir. Pilates sağlıklı zayıflama yöntemleri içerisinde en fazla yapılanlardan bir tanesidir.

Pilates ile Ne Kadar Kalori Yakabilirsiniz?

Pilates ile çok ciddi kaloriler yakabilirsiniz. Fakat yakmayı planladığınız kalori kadar sürede pilates yapılması gerekmektedir. Yakılan kalori, çalışılan süreyle paralel ilerlemektedir. Bu aşamada pilates yapan kişinin yaşı da önemlidir. Gençler daha rahat kalori yakabilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.