Oyuncu Monitörü Nasıl Olmalı?

Oyun oynamayı seven kişiler için oyuncu monitörleri, oyun deneyimini çok daha üst seviyeye taşıyor. Farklı boyut ve özellikleri ile bu alanda dikkat çeken oyuncu monitörleri, doğru bir şekilde satın alındığında oyuncuların başarısını çok daha üst düzeye arttıracak potansiyelde. Tepki süresi, çözünürlük, ekran boyutu, yenileme hızı ve panel teknolojisi “Oyuncu Monitörü Nasıl Olmalı?” konusunda doğru cevabın elde edilmesini sağlayacaktır.

Oyuncu Monitörü Nasıl Olmalı, Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Teknik özelliklerin yanı sıra kişilerin kendi beğeni ve kriterleri de doğru ekranın belirlenmesinde etkili olacaktır. Bu nedenle önemli özellikleri göz önünde bulundurduktan sonra kişilerin kendine en uygun olduğunu düşündüğü modele yönelerek satın alması, doğru bir oyuncu monitör almak adına yeterli olacaktır.

Oyuncu Monitörü Çözünürlüğü Nasıl Olmalı?

Oyuncu monitöründe çözünürlük, görüntü kalitesi açısından son derece önemlidir. Üstelik oyunlardaki detayların daha net hale gelmesi adına elde edilecek görüntüyü ekranın desteklemesi gerekecektir. Minimum Full HD desteği olmak üzere 1440p (QHD/2K) ya da 2160p (UHD/4K) seçenekleri değerlendirilebilir. Fakat bu konuda bilgisayar donanımlarının da bu desteği sağlayabilecek düzeyde olması gerekmektedir. Özellikle QHD ve 4K modellerin fiyatları yüksek olduğundan dolayı, sistemin kullanamayacağı bu tip özellikler için ekstra bir harcama yapılması uygun olmayacaktır.

Oyuncu Monitörü Yenileme Hızı Nasıl Olmalı?

Saniyede gösterilen görüntü sayısı, yenileme hızı ya ad Hertz olarak tanımlanmaktadır. Yüksek çözünürlüklü bir görüntü kalitesi için ise bu hızın yüksek olması gerekir. 60Hz ile 144Hz arasındaki fark çok fazla olacağından dolayı bu hız seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekir.  Daha yüksek kare sayısı, oyunların ya da görüntülerin çok daha akıcı bir şekilde görüntülenmesini sağlayacağı gibi gözleri de yormaz. Fakat bu tip seçimlerde ekran kartının maksimum kaç Hz desteklediğinin bilinmesi gerekir. Zira bu konudaki limit, ekran kartının özellikleri ile belirlenmektedir.

Oyuncu Monitörü Uyarlamalı Senkronizasyon Nasıl Olmalı?

FreeSync ya da G-SYNC olarak iki farklı seçeneği olan uyarlamalı senkronizasyon, AMD ve Nvidia markalarına göre seçiliyor. Daha iyi bir performans elde edilebilmesi adına ise ekran kartı markası ve özelliklerine göre seçim yapılmalıdır.

Oyuncu Monitörü Tepki Süresi Ne Kadar Olmalı?

Tepki süresi, piksellerin siyahtan beyaza geçiş süresi olarak tanımlanır. Bu sürenin düşük olması, görüntülerin akıcı ve hareketli olmasını sağlar. Fakat hız yüksek olduğunda görüntüler akıcı olmayacağı gibi bir netlik tam olarak sağlanamaz. Özellikle sahnelerin hızlı bir şekilde değiştiği içeriklerde bu tepki süresi çok daha büyük sorunlar yaratacaktır.

Tüm bu özellikler ile birlikte son olarak ekran boyutunda karar verilmelidir. Genel olarak oyuncu monitörlerinde 24 inç limit olarak görülmektedir. Fakat kullanıcıların tercih yapabileceği aralıklar çok daha geniştir. Zira 27 inçe kadar bir seçim yapılabilmesi mümkün olduğundan dolayı kişilerin bu ekran boyutunda kişisel tercihlerine göre seçim yapması gerekir. Fakat 1080p bir çözünürlük için 24 inç yeterli görülmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.