Neden LCD Monitör Satın Almalı?

LCD, açılımı likit kristal ekran anlamına gelmektedir. Günümüzde telefonlarda, tabletlerde ve de televizyonlarda kullanılmaktadır. Son derecede kullanışlı bir teknoloji icadı olan bu ürünler, elektrik vasıtasıyla etkileşime geçmekte ve de likit kristal moleküllerden oluşmaktadır. Bu ekranlarda bulunan kristal moleküller ışığın girişini ve de çıkışını kontrol altında tutmaktadır. LCD ekranların renklin olan monitörlerinde kırmızı mavi ve de yeşil alt pikseller bulunmaktadır. Bu sayede milyonlarca renklerden oluşan görüntüler oluşabilmektedir. Fakat bu kristal yapılar aydınlatmayı kendi başına yapmamaktadır. Arka kısmında bulunan ışık sayesinde aydınlatmayı sağlayabilmektedir.

LCD Ekran Avantajları 

LCD ekran neden tercih edilmelidir sorusuna cevap olarak aşağıdaki  özellikleri sayabiliriz:
Birincisi daha önce yapıda oldukları için istenilen her yere monte edilebilme özelliğine sahiptirler. 
Renk üretimleri daha kalitelidir. Renk kontrastı mükemmel derecede olmasa da en azından daha iyi olduğunu belirtebiliriz. En iyi özellikleri arasında fosforlu teknolojiye sahip olduğunu da belirtebiliriz. Bunun açıklamasını da söylemek gerekirse; ayni rengin belirli bir noktada çok uzun süre kalmasına karşı doğabilecek sorunlar için daha tedbirli olduğunu söyleyebiliriz.

LCD Ekran Türleri

Stn LCD ekran: Bu ekranlarda yansıma türü lcd cihaza  aittir. Diğer türlere göre daha düşük güç tüketimi sağlamaktadır. Çok daha az parlaklık sağlar ve güneş ışıklı ortamlarda kullanmak daha zordur. 

TFD LCD (ince film transistörü) ve LTPS TFT-LCDLTPS (düşük sıcaklık polysilikon) gibi farklı ekran türleri vardır.

Ayrıca 3 ana türü olan lcd panel teknolojisinde hepsinin de farklı karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Bunlar; görüntüleme açısı, tepkime süresi kontrast olarak belirtilebilir. Bir masaüstü monitöre dahi bakıldığında bu monitörlerde bulunan binlerce piksel aslında bir ışık kaynağı tarafından sıralanmıştır. Aynı zamanda Lcdlerin ekranlarında bulunan renk filtreleri 3 farklı elementten oluşmaktadır. Yeşil, mavi ve kırmızı. Gayet küçük bir yapıda olan bu elementlerin dışarıya verdikleri ışık, normal bir görünüm mesafesinde bir araya gelmektedir. Bunun yanında lcdler de birbirleri arasında farklılıklar göstermektedir. Bunların arasında birbirinden oldukça farklı fonksiyonlara sahip olduklarını söylemek mümkündür. Işığı daha iyi bloke edebilen türleri mevcutken bu ekranlar aynı zamanda daha büyük kontrastlara izin vererek daha köyü siyahlıkların oluşmasını sağlayabilir.

LCD Panel Tipleri Neler?

LCD panel tipleri; TN, IPS, VA panelleridir. TN paneller üretim maliyeti oldukça düşük ve günümüzde sıklıkla masaüstü monitörlerde kullanılan panellerdir.  IPS paneller geniş görüş acısına sahip ve de aynı zamanda tam renk üretimi de yapmaktadır. Son olarak VA dan da bahsedecek olursak yüksek görüş acıları ve de renk kalınlıkları ile ön plana çıkmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.