NASA Ne Zaman Kuruldu?

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olarak uzaya yönelik çalışmalar yapan NASA, 29 Temmuz 1958 yılı itibariyle kurulmuş ve aktif hale getirilmiştir. Günümüze kadar pek çok farklı şaibeli durum başta olmak üzere önemli çalışmalara imza atan NASA , Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi olarak bilinmektedir.

Aya yönelik yaptığı çalışmalar ile özellikle tüm dünyada adını duyurmayı başaran bu kurumda gerçekleştirilmiş uçuşlar, insanlık tarihinin önemli bir dönüm noktası olmayı başarmıştır. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin çok önemsediği bu kurum, yıllık 17.8 milyar dolarlık bütçesi ve 18 bin çalışanı ile çok büyük bir organizasyon olarak da dikkat çekmektedir. Uzaya yönelik çalışma yapan en önemli kurumlardan bir tanesi olan NASA aya ilk ayak basan astronot için de önemli bir arka plan çalışması yapmış ve böylesine tarihi bir olayın yaşanmasına da öncülük etmiştir.

Nasa Yönetiminde Kim Var?

2019 yılı itibari ile NASA’nın 13. yöneticisi olan yönetici Jim Bridenstine tarafından yönetim sağlanmaktadır. NASA’ya katılmadan önce Bridenstine, ABD’nin ilk Kongre Bölgesini temsil eden ABD Silahlı Servisler Komitesinde, Uzay, Bilim ve Teknoloji Komitesinde görev yaptı.

NASA’nın Amacı Ne?

NASA’nın vizyonu: İnsanlığın yararına olan bilgiyi keşfetmek ve genişletmek olarak açıklanırken özellikle hedefi doğrultusunda uzay alanında çalışmalar yaparak bilinmeyenleri açığa çıkarma yeni keşifler yapmaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda bugüne kadar çok ciddi bir başarı hikayesi bulunan NASA, dünyanın dört bir bölgesinden ortak çalışmalara açık katılımcı bir organizasyon olarak da dikkat çekmektedir. Sadece öğrenciler için dahi yıl boyunca çeşitli eğitim programları hazırlayan NASA, yaz boyunca ziyaretçi açısından da yoğun bir programa sahiptir.

NASA genel olarak uydular hazırlayarak uzaya yönelik araştırmalar yapmaktadır. Ay, Mars ve diğer gezegenleri kapsayan bu çalışmalarda pek çok yenilik ve gezegen keşfedilmiş durumdadır. Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde 10 farklı NASA merkezi üzerinden yürütülen tüm bu faaliyetlerde üstelik her meslek grubundan kişilerin bir araya gelmesini de sağlamıştır. NASA’da çalışan pek çok mühendis ve bilim adamı buradaki çalışmalarının dışında yazarlık, avukatlık ya da öğretmenlik gibi farklı meslekleri icra etmektedir. Bu bakımdan işleyiş şeması oldukça farklı olan NASA, katılımcı sayısının da yüksek olması sayesinde çok farklı proje ve çalışmalara imza atmaktadır.

NASA İletişim Ve Adres Bilgileri

NASA’nın açık adresi ve telefon numaraları ise şöyle;

Adres: Halkla İlişkiler Ofisi – NASA Genel Merkezi 300 E. Sokak SW, Süit 5R30 Washington, DC 20546

Telefon: (202) 358-0001

Faks: (202) 358-4338

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.