Kaliteli Sporcu Besinleri

Spor gıdaları spor yapan insanların besinsel ihtiyaçlarına cevap verir. Spor yapmadan önce karbonhidrat değeri yüksek ürünler alınır. Bunun nedeni ise spor öncesi enerji depolamaktır. Spor esnasında kaybedilen sıvı ihtiyacını karşılamak için de spor içecekleri içilmesi gerekiyor. Vücudun protein ihtiyacını dengelemesi için protein miktarı yüksek ürünler tercih edilmelidir. Ek olarak takviye niteliğinde kullanılan bu ürünler ise sporcuların performanslarını geliştirmek için kullanılıyor. Düzenli olarak spor yapan insanların performans seviyesi düşmemesi için gerekiyor. Protein alımı spor öncesi, fiziksel aktivite esnası ve sonrasında kas gelişimi ve kuvvetine olumlu olarak katkısı olduğu söyleniyor. Burada dikkat edilmesi gereken planlı ve ölçülü bir şekilde takviye alınmasıdır.

Sporcu Gıdası Ve Gıda Takviyesinin Farkı Nedir?

Sporcu gıdaları genel olarak düzenli spor yapan ya da bu spor işini meslek haline getirmiş aktif olarak spor yapan insanların takviye amaçlı kullandığı besindir. Ancak yalnızca spor yapan insanlar tarafından tüketilecek diye bir kural yoktur. Kilolarından başı dertte olan insanların diyetisyene gittiklerinde diyetisyen protein ağırlıklı bir diyet programı uygulayabiliyor. Çünkü protein kilo vermeye yardımcı bir etkendir. Gıda takviyeleri rutin beslenme öğünlerinde alınamayan vücut için gerekli besin maddelerinin ağız yolu ile alınmasıdır. Bunlar içerisinde vitaminler, mineraller, amino asitler sayılabilir. Tüm ek gıda takviyelerinde ise içerik bilgisi aktif maddelerin miktarı da belirtiliyor.

Sporcu Besini Nedir?

Sporcu gıdaları spor yapan bireylerin besin ihtiyacını karşılamayı sağlayan ek gıdalardır. Beslenme spor yapan bireyler için çok mühimdir. Spor esnasında enerji deposunun boş bırakılmaması gerekir. Çünkü performansını etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Doğru besin almak spor performansına olumlu olarak yansır. Yapılan sporun niteliği süresi de alacağınız gıda takviyesini belirleyen yön veren etkenlerden bir tanesidir. Ve tabi ki ne kadar aralıklarla spor yapıldığı bir diğer etkendir. Yapılan sporun çeşidi ne kadar miktarda gıda takviyesi alınması gerektiğinin de cevabı niteliğindedir. Bunların yanında yaş, cinsiyet, kilo ve boyda bunları etkileyen hususlardır. Yaptığınız spor ne olursa olsun düzenli bir beslenme programına sahip olmanız gerekiyor.

Beslenme Spor İçin Neden Önemlidir?

Spor insanların yaşam biçimini düzenleyen ve hayatlarını daha dinç dinamik bir şekilde geçirmelerini sürdüren bir yaşama şeklidir. Besinler ile yeterli takviye alındığı için kas kütlenizi muhafaza edebilirsiniz. Yeterli takviye alındığı zaman spor yorgunluğunu daha az hissedersiniz. Daha iyi motive olur spora odaklanırsınız. Performans seviyeniz yükselir. Spor kadar beslenme rutini de çok önemli bir paya sahiptir. Doğru beslenme vücudun enerjisini sağlayarak vücut ağırlığı yönetimini ve bedeninizin işlevini sürdürmesini sağlar.

Spor Yaparken Enerji İhtiyacı Artar

Spor esnasında sürekli olarak vücudumuz aktif bir şekilde olduğundan dolayı enerji kaybederiz. Bu yüzden besin ögesi ihtiyacı fazla olur. Enerji ihtiyacı yapılan sporun türüne ve süresine paralel olarak artar. Spor yapan birey gerekli olan gıda takviyesi ve sıvı ihtiyacını karşılamalıdır. Her sporcunun alması gereken kalori ihtiyacı farklıdır buna dikkat edilmesi şarttır. Vücut spor esnasında dinlenme anına göre daha fazla kalori harcar. Bu sebeplerden dolayı spor yapan bireylerin besin ögesi ihtiyacı daha fazladır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.