Jimnastik Isınma Hareketleri

Jimnastik ısınma hareketleri pek çok spor ve egzersize başlamadan önce yapılması uygun olan hareketlerdir. Vücudun esnemesini ve spor esnasında yaralanma gibi durumların engellenmesini sağlar. Spor ya da egzersiz yapmayacaktınız bile günlük hareketleri yaparak vücudunuzu esnetebilirsiniz. Bu şekilde güne daha sağlıklı bir şekilde başlamış olursunuz. Yaşam kaliteniz daha yüksek seviyelere çıkar.

Vücudunuzu zorlamadan sadece ısınma hareketleri yaparak vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Fitness ya da başka bir spor yapacak olan kişiler daha çok ısınma hareketleri için jimnastik esneme hareketlerini tercih ediyor. Zorlayıcı hareketler olmadığı için herkesin kolay bir şekilde yapması mümkün oluyor.

Bu hareketleri yaparken zorlanıyorsanız vücudu çok zorlamadan yapabildiğiniz kadarını yapmanız gerekir. Vücudumuzun tam olarak ısındığından emin olduktan sonra yapacağınız spora geçiş yapmanız gerekir.

Boyun Egzersizleri

En önemli ısınma hareketlerinden biri boyun egzersizleri oluyor. Jimnastik ısınma hareketleri arasında ilk sırada bulunan egzersiz boyun egzersizi oluyor. Spor esnasında yaşanabilecek en kötü sakatlık boyun ile oluyor. Bu sebeple boynunuzu spor öncesi çok iyi bir şekilde esnetmeniz ve ısıtmanız gerekiyor. Bu şekilde oluşabilecek kazalarda engellemek mümkün oluyor. İlk olarak boynunuzu aşağı ve öne indirerek 20 saniye kadar bekletmek gerekir.

Daha sonra sağa doğru 20 saniye bekletmek ve sola doğru 20 saniye bekletmek gerekiyor. Bu hareket bittikten sonra kafanızı kendi etrafında çevirmeye başlayın. Bu hareketi yaparken sert ve hızlı davranmamaya özen gösterin. En az 10 defa bu hareketi yapmanız gerekiyor. Bu hareket de bittikten sonra boynunuz tam olarak esnemiş bir hale gelecek.

Kol Egzersizleri

Jimnastik ısınma hareketleri arasında kol egzersizleri çok büyük bir öneme sahiptir. Spor esnasında en çok kullandığımız yerlerden biri kollarımız oluyor. Bu sebeple kollarımızı çok iyi bir şekilde ısıtmak gerekir. İlk olarak kollarımızı yukarı doğru kaldırıp önce sağa doğru 10 defa daha sonra da sola doğru 10 defa gerdirme işlemi yapmak gerekir.

Bu hareket tamamlandıktan sonra kollarınızı ilk olarak öne doğru daha sonra da arkaya doğru çevirmeniz gerekiyor. Her bir çevirme için 30 saniye yeterli olacaktır. Bu hareketleri yaparken bacağınızı geniş bir şekilde açmanız gerekiyor.

Aynı zamanda kalçanızı da sabit tutmanız gerekiyor. Bu hareketi güne başlarken de yaparsınız vücudunuz çok daha sağlıklı bir hale gelecektir. Gün içinde kollarımızı çok kullandığımız için sakatlanma ihtimalimiz çok yüksek oluyor. Esneme hareketleri ile bu durum ortadan kaldırmak mümkündür.

Omurga ve Bel Isınma Hareketi
Güne başlamadan önce ya da spora başlamadan önce mutlaka yapılması gereken ısınma hareketlerinden biri omurga ve bel ısınma hareketleri oluyor. Bu hareketler jimnastik ısınmada kullanılan hareketlerden biridir.

Ayaklarınızı dümdüz bir şekilde yere sabitledikten sonra eliniz ile dik açı yaparak aşağı doğru kollarınızı eğmeniz gerekir. Elleriniz ile yere dokunana kadar ufak ufak zorlamanız gerekiyor. Fakat belinizde bir ağrı hissedecek olursanız hareket yapmayı hemen bırakmak gerekir.

Yapabileceğinizin maksimum eğilmesini yaptıktan sonra 10 ile 15 saniye arasında bu pozisyonda bekleyin. Daha sonra yavaş bir şekilde geri kalkın. Bu hareketi yaparken bacaklarınızın tamamen birleşik olmasına ve omurgamızın da düz olmasına özen göstermeniz gerekir.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.