İntel Tahtını AMD’ye Mi Kaptırıyor?

İşlemci sektörünün iki güçlü rakibi İntel ve AMG arasındaki kıyasıya yarış devam ediyor. İntel ve AMD piyasaya sürdükleri her yeni model ile  rakibine karşı üstünlük kurmaya çalışırken müşterilerine daha iyi, yüksek performans sunan modellerini daha ekonomik bir şekilde satmaya çalışıyor. İki marka arasında yaşanan rekabette son yıllarda şartlar çok daha zorlu bir hale geldi. Markaların çok düşük pazar farkları ile ön plana çıkmaya çalışması, özellikle fiyatlara doğrudan yansıyor. Aynı zamanda yıllardan beri sektörün lideri olan Intel, Amd’nin yoğun takibi ve hamlelere nedeniyle akıllara İntel tahtını AMG kaptırıyor şeklindeki soruları da getirdi.

İntel Tahtını AMD’ye Mi Kaptırıyor? Son Durum Ne?

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde iki marka da birbirleri ciddi bir tehlike unsuru taşıyor. Öyle ki Intel tarafından yapılan son hamlelerde 9. nesil işlemciler için maliyetlerin düşürülmesi ve daha uygun fiyatlı ürünlerin piyasaya sunulması konusunda ciddi bir planlama yaptı. Intel gibi bir sektör devi tarafından böylesine bir hamlenin yapılacak olması kuşkusuz pazardaki şartları değiştirecek.

İntel’in AMD’ye Karşı Yeni Hamlesi Ne?

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda grafik kartı olmayacak olan işlemcilerin düşük maliyetler ile üretileceği ve iyi bir performans sunacağı belirtiliyor. Üstelik İntel’in F serisi ile yapması planlanan bu hamle sonrasında mevcut işlemciler Amd’nin 3. nesil Ryzen işlemcilerine karşı bir rekabet içerisinde girecek ve bu konuda İntel’in bir adım daha ön planda olması bekleniyor.

İntel, akılcı hareket yaparak daha büyük bir pay almayı hedeflediği gibi aynı zamanda akılcı bir harekette yapıyor. Öyle ki orta ve üst segment cihazlara yönelik geliştirilen bu işlemcilerde, grafik kartına yer verilmeyecek olması ekonomik açıdan ciddi bir avantaj sağlayacak. Aynı zamanda bu avantaj işlemcinin gereksiz yere ısınmasını ve daha fazla güç harcamasını da engelleyecek. Zira bu segmentteki cihazların büyük bir bölümünde harcı ekran kartları kullandığından dolayı dahili 1 ekran kartı genellikle gereksiz görülüyor ve kullanılmıyor. Bu bakımdan tercih aşamasında mutlaka intel bu durumu kendi lehine çevirerek AMD’ye karşı bir üstünlük elde edecek.

Sektörde Yeni Akım Başlayabilir!

Intel tarafından yapılan bu çalışmalar gelecek işlemciler için de bir örnek teşkil edebilir. Özellikle orta ve üst segmentte gereksiz yere grafik kartına yer vermeyecek olan üreticiler, maliyetleri daha da düşürerek daha cazip fırsatlar yaratabilir. Intel ise her zamanki gibi bu alanda bir öncü marka olarak ciddi bir fark yaratabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.