İnstagram Reklamı Nasıl Verilir?

Sosyal medyanın hayatımızdaki önemi zamanla daha da ön plana çıkıyor. Dijitalleşen dünyada her şey online ortamda yapılır halde. Çağımızın en popüler pazarlama yöntemlerinden biri de sosyal medya üzerinden pazarlama yapmaktır. Sosyal medya büyük küçük herkesin hayat parçası haline gelmiştir. Günlük yaşantımızın belli bir kısmı hatta yaş aralığına bağlı olarak büyük bir kısmı çeşitli sosyal medya platformlarında geçmektedir. Türkiye’de en çok kullanılan 3. sıradaki sosyal medya uygulaması İnstagram’dır. İzlenilen story’ler, kaydır kaydır bitme bilmeyen postlar ile instagram tam olarak hayatımızın bir parçası.

Bunun farkında olan markalar sosyal medyayı kaçınılmaz bir pazarlama ağı olarak görmektedir. İnstagram reklamları işletmelerin, kişisel büyüyen firmaların hedef kitlelerine ulaşmak için çok iyi bir seçenektir. Ayrıca her ne kadar popülerlikte 3. sırada olsa da reklam geri dönüşlerine bakıldığı zaman diğer sosyal medya platformlarına kıyasla yaklaşık 3 kat kadar daha öndedir. Markaların instagrama vermiş olduğu sponsorlu reklamlar şu an için satış amaçlı değildir.

Verilen reklamlar sayesinde firmaların kendi sahalarındaki bilinirliği artmakta böylece rakiplerinden birkaç adım önde olmaktadırlar. Bundan dolayı e-ticaret sitelerinin adını duyurabilmesi, marka değerini arttırıp, firma satışlarını arttırması için instagrama verilmiş olan sponsorlu reklamlar büyük önem arz etmektedir.

Verilerle İnstagram

2018 haziran ayı verilerini inceleyecek olursak aktif kullanıcı sayısı 1 milyarı geçmiş durumdadır. İnstagram kullanıcılarının genel profiline baktığımız zaman kullanıcıların %70’i İnstagram da herhangi bir markayı arıyor. Belki de ihtiyacı olan marka sizsiniz ve sayfanız olmadığı için ulaşılmazsınız dolayısıyla müşteri potansiyelinizi daralttınız demektir. İnstagram reklamı vererek kendinizi müşterilerinize rahatlıkla gösterebilirsiniz.  Ayrıca İnstagram kullanıcılarının %80’i herhangi bir işletmeyi takip ediyor. Her gün 200 milyon kullanıcı aktif olarak işletme hesabının profiline girip bakıyor.

Facebook 1.4 milyardan fazla kullanıcıya sahipse de Instagram’da markalar 10 kat daha fazla etkileşim alıyor.

Instagram’da Reklam Çeşitleri

 • Trafik Hedefli Kampanyalar
 • Etkileşim Hedefli Kampanyalar
 • Potansiyel Müşteri Bulma Kampanyaları
 • Mesaj Hedefli Kampanyalar
 • Dönüşüm Kampanyaları
 • Katalog Kampanyaları

İnstagram Reklam Formatları Nelerdir?

Instagram’da kendi isteğinize göre farklı seçeneklerde reklamlar verebilirsiniz.

Görsel Reklamlar: Tek ve etkili bir görsel kullanarak etkileşim ve dönüşüm oranı yüksek reklamlar verebilirsiniz. Sıkça kullanılan görsel büyüklüğü ise 1080×1080 boyutudur.

Döngü Reklamlar: Bu reklam çeşidinde birden fazla görsel kullanarak kaydırmalı görünüm elde edebilirsiniz. Görselin yanına video da ekleyebilirsiniz.

Video Reklamlar: İnstagram reklamı için önerilen 15 sn.dir.

Hikâye Reklamları: Önerilen boyut 1080×1920’dir.

İnstagram Reklamı Nasıl Verilir?

 • Business Manager hesabında oturum açılır.
 • İnstagram hesabı BM hesabına bağlanır.
 • Reklam hesabı oluşturulur.
 • Reklam hedefleri oluşturulur.
 • Kampanya oluşumu için reklam hesabına gidilir.
 • Kampanya bütçesi belirlenir.
 • Hedef kitle oluşturulup reklam türü seçilir.
 • Bu işlemlerin ardından reklamınız hazır hale gelir ve onaya gönderebilirsiniz.

Sizlerde markanızı sosyal medyada duyurmak ve bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız İnstagram reklamı verebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.