Halka Açık Wifi Şifresi 

Teknolojik cihazların internet erişimine sahip olması için herhangi bir wifi kablosuz bağlantıya ya da mobil veriye sahip olmak gerekiyor. Bu ikisinden biri olmadan internete bağlanma durumları mümkün olmuyor. Günümüzde birçok cafede, mekanda, mağazalarda Wifi erişim noktalarına sahipler. Wifi internet bağlantısına bağlanabilmek için Wifi şifresi girmek gerekiyor. Bu şifre sayesinde internete çok kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Bunu bazen evde bulundurmuş olduğumuz wifi bağlantısında da geçerlidir. Halka açık mekanlarda wifi kablosuz ağlara, şifresiz olarak bağlanabilmek mümkündür. Fakat güvenlik açısından wifi bağlantılarını şifreli giriş olarak ayarlamak gerekiyor. Bu şifrelerin ise zamanla değiştirilmesi gerekir. Peki wifi şifresi nasıl değiştirilir? 

Wifi Şifre Nedir? 

Hepimizin erişime sahip olduğu, kullanmış olduğu durumlardan biri herkese açık olan wifi ağlarıdır. Bu ağlara bağlanabilmek için; wifi şifresine, bazen ise kullanıcı adına ihtiyaç vardır. Bu bilgileri girdikten sonra internette istediğiniz gibi sörf yapabilirsiniz. Bu sayede wifi ağı özelliği sayesinde size özel wifi ağı sunmuş olur.

Wifi şifresi internet ağınızın güvenliği için olması gereken anahtardır. Şifrenizi başkalarıyla paylaştıktan sonra değiştirme durumunuz olabilir. Bilgilerinizi değiştirerek diğerlerinin wifi ağınıza erişimini önlemiş olursunuz. Günümüz şartlarında bunların önüne geçebilmek mümkündür. Bazı soru arasında yer alan; wifi şifresi nasıl değiştirilir? Şifrem kaç karakterli olmalı? Kullanıcı adımı değiştirebilir miyim gibi sorularla karşı karşıya gelinmekte.

Wifi Şifremi Nasıl Değiştirebilirim? 

Ortak alanlarda kullanmış olduğunuz Wifi ağı noktalarının bazı zamanlarda değişime ihtiyacı vardır. Bu değişimlerin yapılmasındaki sebep, sizin güvenliğiniz içindir. Şifrenizi değiştirirken mutlaka güçlü karakterlere yer verin. Bu sayede insanların deneme yanılma yoluyla şifrenizi bulmaları mümkün olmayacaktır. Wifi şifreniz ne kadar güçlü olursa, ağ bağlantınızda o kadar güvenli hale gelir.

Güçlü bir şifre kullanabilmeniz için; sayılar ve karakterlere yerlere verin. Wifi kullanıcı adına kendi adınızı verebilirsiniz. Fakat şifreyi basit yapmamaya özen gösterin. Wifi şifresi nasıl değiştirilir? Diyenler için adım adım aşağıda belirtilmiştir.

Wifi modeminizin açık olup olmadığını kontrol edin. Bilgisayarınızdan tarayıcınızı açın ve arama sekmesine 192.168.1.1 yazarak enter’a basınız. Eğer bu işlem gerçekleşmezse 192.168.1.2,192.168.2.1 ya da192.168.2.2 yazarak deneyebilirsiniz. Bu kodların hangisini denerseniz deneyin, fark etmiyor.

Yönlendirileceğiniz sayfa hep aynı olacaktır. Bu kodlardan birini yazdıktan sonra karşınıza çıkacak olan modem ara yüze giriniz. Buraya girebilmek için sizden şifre ve kullanıcı adı isteniyor. Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız; modeminizin arkasından bu bilgileri erişim sağlayabilirsiniz. Bunda herhangi bir sorun yaşarsanız; internet sağlayıcından bunları öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde bulunan wifi simgesine sağ tıklayınız. Ağ ve internet ayarlarına giderek; bu bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Modem ara yüzüne giriş yapmanızın ardından Kablosuz ağ ayarlarının olduğu seçeneğe tıklayın. Burada yer alan ağ şifreleme bölümüne basarak bölüme gidebilirsiniz. Ağ şifreleme bölümünden bilgilerinizi kolayca değiştirebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.