Günlük Spor Programı

Her gün düzenli olarak spor yapmak vücut için çok önemlidir. Çok fazla fayda sağlayan günlük spor programları sayesinde hem sağlıklı olur hem de vücudumuzu şekle sokarız. Bazı insanlar spor salonuna gidecek zamanı bulamaz. Bu noktada evde uygulanabilecek günlük spor programları imdadımıza yetişir.

Günlük spor programları sayesinde göbeğimizi eritebilir, kaslarımızı güçlendirebilir, bacak, kol ve kalçamızı şekle sokabiliriz. Günlük spor programının içeriklerini tek tek açıklamadan önce bu hareketlerin günde 3’er set uygulanması gerektiğini söyleyelim. Ayrıca başlangıçta zorlananlar için tekrar sayıları azaltılabilir. Günlük spor programındaki hareketleri gün içinde istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

Eğer dumbella sahip değilseniz herhangi bir ağırlığı dumbell olarak kullanabilirsiniz. Bu hareketlere ek olarak bazı alışkanlıklar da fit kalmanızı ve sağlıklı olmanızı sağlayabilir. Bu alışkanlıklara örnek olarak; merdiven çıkmak, 1-2 durak erken inmek, evde eliptik bisiklet, koşu bandı gibi aletlerle kardiyo hareketleri yapmak, uzun süre oturur pozisyonda kalmamak, arabanızı evinize biraz uzak bir mesafede park etmek, dışarıda yürüyüşe çıkmak verilebilir. Günlük spor programına ek olarak edinilen bu alışkanlıklarla birlikte vücudunuzu daha çabuk forma sokabilir ve formunuzu koruyabilirsiniz.

Walking Lunges

Harekete başlamadan önce ayaklarınızı bitişik ve dik bir konuma getirin. Bir bacağınızı öne doğru geniş bir şekilde açın. Bunu yaparken ellerinizi belinizde tutun. Dengeyi kaybetmemek için ağırlığınızı karın bölgenizde toplamaya özen gösterin. Yani karın kaslarınızı sıkın. Öndeki dizinizi ayaklarınızı geçmeyecek şekilde ve arkadaki dizinizi de yerle 90 derece çizecek pozisyonda konumlandırın. Daha sonra beklemeden arkadaki ayağınızın üzerinde ayağa kalkın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Ters bacağınızı ise öne atarak harekete devam edin. Bu hareketi 12 kere yapınız.

One-Arm Presses

Dumbellardan birini sol elinize alın ve sol omzunuzun hizasında olacak şekilde önünüzde tutun. Kolunuzu düz ve dik tutarak dumbellı havaya kaldırın. Daha sonra başlangıç pozisyonuna dönün. Aynı hareketi sağ kolunuz ile de yapın. Her iki kolunuz için de 12 tekrar olacak şekilde uygulayın.

Dumbell Squats

Başlangıç pozisyonu için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. 2 elinize de dumbell alın ve dumbelları önünüzde, göğüs hizasında tutun ve dirseklerinizin yere bakacak şekilde konumlandırılmasına özen gösterin. Bunları yaparken squat hareketini uygulayın. Karnınızın içeride ve sırtınızın dik pozisyonda olmasına dikkat edin. Ayrıca dizlerinizin de ayak hizasını geçmemesi gerekir. Hareketi 12 kez uygulayın.

Plank

Plank daha önce aşina olduğunuz bir harekettir. Öncelikle matın üzerine yüzükoyun şekilde uzanın. Ön kollarınız ile kendinizi destekleyerek yukarı kalkın.  Bu hareketi dirsekleriniz ve elleriniz yerdeyken uygulayabileceğiniz gibi ellerinizin üzerinde de uygulayabilirsiniz. Ancak ellerinizin üzerinde uygulamak biraz daha zordur. Hareketi yaparken ellerinizin ve kalçanızın düz olmasına özen gösterin ve karın kaslarınızı sıkın. Ayrıca kalça kaslarınızı da hareket ettirmeyin. Bu şekilde 30 saniye boyunca bekleyin.

Sit- Ups

Sit- ups hareketi çoğumuzun beden derslerinden bildiği bir harekettir. Mekik çekmek de denilen bu hareket için öncelikle sırt üstü uzanın. Karın kaslarınızı sıkmanız bel boşluğunuzun dolmasını sağlayacaktır. Daha sonra yavaşça kendinizi yukarıya doğru kaldırın. Bu hareketi 20 kez tekrarlayın.

 

Önceki İçerikFitness Motivasyon
Sonraki İçerikMuhafazakâr Tatil Köyleri
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.