Günlük Protein İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Besin ögelerinin insan sağlığı üzerinde önemli rolü vardır.  Vücut fonksiyonlarının normal bir şekilde çalışması için muhakkak gereklidir. 50’e yakın besin ögesi 6 grupta incelemek mümkündür. Karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su bu gruplarda yer alan temel besin ögeleridir. Proteinler vücudumuzun yapıtaşı gibidir. Protein ihtiyacının karşılanması için günlük beslenmede proteinlere mutlaka yer verilmelidir. Günlük protein ihtiyacı nasıl karşılanır? Detaylıca öğrenmek için yazının devamını okumanız tavsiye edilir.

Günlük Olarak Protein Ne Kadar Tüketilmelidir?

Bahsi geçen besin ögelerinin günlük beslenme içinde belirli oranlarda alınması gerekir. Protein için de belirli bir oran bulunur. Alınan bu proteinin de tüketilen öğünler arasında dengeli bir şekilde dağıtılarak tüketilmesi daha uygun olacaktır. Bir kişinin günlük protein ihtiyacını hesaplamak için kolayca bir hesap yapılabilir. Bu hesabı Dünya Sağlık Örgütü ( WHO )’nün  ‘Sağlıklı bir birey için kilogram başına 0,8-1 gram protein alması gerekir.’ sözünden hareketle bulunur.

Yani 60 kilogram olan bir bireyin günlük tüketmesi gereken protein miktarı 48-60 gram arasında değişir. Bir başka hesaplama yönteminde, bir bireyin günlük aldığı toplam kalori üzerinden hesaplama yapılır. Bir günde 2000 kalori tüketen bir bireyin %12-15 kadarı proteinden olmalıdır. Buradan da yine yaklaşık olarak 60 gram protein tüketmesi gerektiği bulunur.

Hangi besinler tüketilmelidir?

Günlük protein ihtiyacı nasıl karşılanır? Hangi besinlerden tüketmek gerekir? Ne kadar tüketmek gerekir? İnsanın aklına bir sürü soru geliyor. Hangi besinlerde protein olduğunu bilirsek bu soruların birçoğuna yanıt bulabiliriz. Proteinler çoğunlukla hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur. En başta kırmızı et ve ürünleri, beyaz et, balıketi, yumurta, süt ve süt ürünleri ( yoğurt, peynir, kefir, ayran vs. ) yer alır. Bunlara ek olarak bitkisel kaynaklı gıdalardan kuru baklagiller, yağlı tohumlar, soya ve bazı tahıllarda da protein vardır.

Günlük protein ihtiyacı nasıl karşılanır? Bunu bir örnek ile anlatmak daha doğru olur. Ortalama 65 kilograma sahip bir bireyin 52-65 gram ( kilogram başına 0,8-1 gramdan hesaplandı)  protein tüketmesi gerekir. Gün içinde aşağıda belirtilen besinleri verilen yine aşağıda verilen miktar kadar tüketmek yeterli olacaktır. İşte bir günde tüketilmesi gereken protein kaynaklı besinler:

  • 1 kibrit kutusu kadar peynir (6 gr)
  • 1 adet yumurta (6 gr)
  • 1 su bardağı süt (9 gr)
  • 3 köfte kadar büyüklükte (90 gr)  kırmızı et/tavuk/balık (27 gr)
  • 2 su bardağı yoğurt (18 gr)

Dikkat!!!

Parantez içinde verilen miktarlar besin içinde bulunan protein miktarını vermektedir. Hepsi toplandığında 66 gram protein olarak bulunur. Gün içinde bu besinlerin tüketilmesi proteine olan ihtiyacı karşılar.

Proteinlerin vücut için birçok önemli işlevi bulunmaktadır. Bu görevlerini aksatmadan yerine getirmesi için yeterince proteinin alınması gerekir. Aksi taktirde vücut normal fonksiyonlarını yerine getiremez.

Formun Üstü

Formun Altı

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.