Google Asistan Xbox One’a Geliyor

Microsoft tarafından geliştirilen Xbox One oyun konsolu için yeni bir gelişme yaşandı. Yapılan açıklamalarda oyun konsolunun artık Google Asistan desteği alacağı belirtildi.

Sony tarafından geliştirilen oyun konsolu ile birlikte dünyanın en popüler oyun konsollarından bir tanesi olan Microsoft Xbox One modeli sesli komutları artık yerine getirebilecek.

Google Asistan İle Yeni Bir Deneyim

Google Asistan desteğini alması ile birlikte sesli komutları algılayabilir duruma gelen konsol, böylece işlemlerin daha pratik bir şekilde yapılmasını da sağlayacak. Konu ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda geniş katılımlı bir Beta sürecinin başladığı ve şu anda İngilizce dilinin desteklendiği ifade edildi. Özellikle kış ayları itibariyle ve 2020 yılı içerisinde mevcut özelliğin tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor. Üstelik Beta programına katılmak isteyen kullanıcılar konu ile ilgili başvurularını resmi duyuru üzerinde yer alan bağlantı linklerinden gerçekleştirebiliyor.

Xbox One Google Asistan İle Neler Yapabilir?

Xbox One, Google Asistan desteğini alması ile birlikte pek çok farklı işleri sadece komutlar ile yerine getirebilecek. Bu aşamada ise dikkat çeken konsolun açılış ve kapatma işlemleri. Kullanıcılar sadece komut vererek konsolun kapatılmasını ya da açılmasını sağlayabilecek. Bununla birlikte istenilen oyunun açılması ya da kapatılması, ses seviyesinin kontrol edilmesi yine Google Asistan ile birlikte kolayca ayarlanabilecek.

Xbox One’da Google Asistan’a İnce Ayar

Varsayılan ayarlarda kullanıcıların Google Asistan üzerinden Xbox adını kullanması, konsolu kontrol etmesi adına yeterli olacak. Birden fazla Xbox One olan yerlerde ise her bir cihazın farklı isim ile tanımlanması yeter. Böylece kullanıcılar sesli komutlarıyla tüm cihazları kontrol etme şansına sahip olabilecek.

Google Asistan desteği ile birlikte Xbox One oyun konsolunun kontrol edilmesini daha da kolay hale getiren Microsoft, üstelik Alexa ve yine kendi ürünü olan Cortana için de benzer destekleri sunacak. Konu ile ilgili yapılan ilk duyurularda özellikle Xbox One konsolunu seven kullanıcılar, mevcut yeniliği oldukça beğenmişti ve olumlu tepkiler alınmıştı. Sanal asistanların çok daha fazla tercih edilmeye başlaması bu konudaki öncelikleri de değiştiriyor. Test aşaması dahilinde yapılacak özel çalışmalar ile birlikte mevcut özelliği kararlı sürüm ile tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Xbox One için Microsoft tarafından Google ile iş birliğine gidilmiş olması da durumun dikkat çeken bir diğer yanı. Öyle ki iki marka, teknoloji dünyasının her alanında rakip halinde olsa da servis ve uygulama kullanımında farklı bir tutum sergiliyorlar.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.