Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Kişilerin saat, ceket, ayakkabı gibi giyebildiği ürünlere teknolojik dokunuşların yapılarak farklı özelliklerin eklenmesi giyilebilir teknoloji olarak adlandırılmaktadır. Giyilebilir teknoloji beraberinde pek çok avantajı da getirmektedir. Uyku takibinden günlük aktivite takibine kadar pek çok farklı işlem ve veri giyilebilir teknoloji sayesinde elde edebilmektedir. Bu bakımdan son yıllarda özellikle profesyonel bir şekilde çalışma yapan ve bilgilerini alarak faaliyetlerini daha iyi bir şekilde sürdürmek isteyenler tarafından giyilebilir teknolojiler tercih edilmektedir.

Giyilebilir Teknolojinin Öncüleri

Giyilebilir teknolojide öncüler akıllı saatler ve bilekliklerdir. Özellikle 2014 ve 2015 yıllarında çok revaçta olan bu yenilikler ile kişilerin kalp atış hızı gibi pek çok farklı sağlık verisi takip edilebilir duruma gelirken pek çok kişinin hayatı tehlikede olduğunu dahi özellikle Apple tarafından geliştirilen akıllı saatler sayesinde belirlenebildi. Sağladığı tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda giyilebilir teknoloji öncelikli olarak insan sağlığına yapacağı destekler sayesinde gelecekte çok daha işlevsel bir hale getirilebilir. Bu bakımdan şu anda dünyanın hemen hemen her bir teknoloji üreticisi farklı alanlarda yer verdiği teknolojik yenilikler, kullanıcıların bu konuda avantaj elde etmesini ve teknolojiyi giydiği kıyafetlerde de kullanmasını hedeflemektedir. Akıllı saat ve bileklikler ile başlamış olsa da giyilebilir teknolojide her geçen gün yenilikler görülebilmektedir.

Giyilebilir Teknoloji Sistemleri Nasıl Çalışır?

Giyilebilir teknoloji ürünlerindeki sistemler, genellikle sensörleri kullanmaktadır. Isı sensörü ile kullanıcının vücut ısısının sürekli takip altına alabilecek olan bu sensörler, nabız takibi gibi pek çok farklı işlemi de gerçekleştirebilmektedir. Bu bakımdan geliştirilmesi için sınırsız bir seçenek ve alternatif söz konusudur. Farklı beklenti ve ihtiyaçlara cevap verebilecek olan bu sistemlerde üreticiler ne kadar yaratıcı olursa elde edilecek verim ve performans da o kadar yüksek olacaktır.

Sensörlerden elde edilen bilgilerin okunması için farklı bir cihaza gereksinim duyulmaktadır. Çoğu zaman tek başına yeterli verim alınamayacak olan bu giyilebilir teknolojilerde, mobil uygulamalardan yardım alınmakta ve veriler mobil uygulamalardaki programlar aracılığıyla analiz edilmektedir. Bu sayede kullanıcılar telefonlara kuracakları ek bir uygulama üzerinden akıllı giyilebilir teknolojinin tüm özelliklerinden yararlanma şansına sahip olmaktadır.

Giyilebilir teknolojiler özellikle son yıllarda görülen ilgi ile birlikte oldukça çeşitlenmiştir. Basit bir yüzük gibi görülen aksesuarda dahi giyilebilir teknolojinin izlerini yakalamak ve buna bağlı olarak pek çok farklı özellikten yararlanmak mümkün olmaktadır. Küçük sensörler yardımıyla çalışmaları sayesinde giyilebilir teknolojinin çok küçük aksesuarlarda da yer alması söz konusudur. Bu bakımdan özellikle ilerleyen yıllarda çok daha küçük ölçekli, farklı cihazlarda giyilebilir teknolojiye yer verilmesi de mümkün görünmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.