Ftp Nedir? Ftp Programları Nelerdir?

FTP Nedir?

Ftp‘nin açılımı File Transfer Protocol‘dır.Türkçe karşılığı ise Dosya Aktarım Protokolüolarak açıklanabilir.Peki bu ftp ne işe yarar? Ftp web sunucularıyla dosya aktarımı sağlayan aracıdır.Sunucu ile dosya alışverişi yapmak için bir ftp hesabı olması gerekmektedir.Bu hesap ile ftpden size ait sunucunun diskine ulaşarak işlemleri yapabilirsiniz.

Ftp’ye bağlanmak için çeşitli programlar vardır bunlardan birazdan bahsedicez ancak ftp’ye bağlanmak için illaki bir programa ihtiyaç yoktur.Bilgisayarım’ı kullanarak ftp bağlantımızı yapabiliriz.

Bilgisayarımı açın ve üst çubuğa ftp.siteadı.com yazın ve enter ile giriş yapın.

Karşınıza aşağıda gördüğünüz gibi bir giriş ekranı çıkıcaktır.Buraya ftp bilgileriniz ile giriş yaptığınız takdirde sunucuda sizin için ayrılmış bölüme ulaşabilir ve gerekli dosya işlemlerini gerçekleştirebilirisiniz.

Deminde söylediğim gibi bu işlem için üretilmiş daha profesyonel programlar mevcuttur.Bunlardan en çok tercih edilenleri Filezilla ve Cuteftp’dir.Ancak Cuteftp’nin ücretli bir yazılım olması Filezilla’nın kullanım oranını daha da arttırmaktadır.Ayrıca benim kişisel tercihim FileZilla’dır sizlerede tavsiye ederim.

Filezilla’yı bu adresten indirebilirsiniz.

Cuteftp’yi denemek isteyen kullanıcılarımız ise bu adresten trial olarak programı edinebilirler.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.