Fitness Motivasyon

Düzenli bir spor yapabilmek adına motivasyon en önemli etkenlerden bir tanesidir. Özellikle fitness gibi ağır bir spor gerçekleştirirken mutlaka motivasyonu her zaman yüksek tutmak gerekir. Motivasyonu yükseltmek için ilk olarak kendinize bir hedef belirlemeniz gerekir. O hedefe ulaşana kadar kendinize motive edici sözler söylemeniz gerekir. Başkalarının sizi motive etmesi pek mümkün değildir. Bu sebeple motivasyon işini de kendiniz halletmelisiniz. Fitness yapan kişiler için pek çok motivasyon yöntemi bulunuyor. Spora yatkın olan kişiler kendilerini motive etme konusunda başarılı olurlar. Fakat spora yeni başlamış olan kişiler motivasyon konusunda başarılı olmayı sağlayamazlar. Sporu bir yaşam biçimi haline getirerek çok daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkün olacaktır. Bunun için süreklilik çok önemlidir. Sürekliliği sağlamak adına da motivasyonunuzu her zaman yüksek tutmanız gerekir.

Hedef Belirleme

Fitness yapan kişilerin motivasyonunu yüksek tutabilmesi adına kendilerine gerçekçi bir hedef belirlemesi gerekiyor. Fakat belirlenen hedefin gerçekçi olmasına çok dikkat etmek gerekiyor. Gerçekçi olmadığı takdirde hedefinize ulaşamadığınız için ama cevap son kaybı yaşamak mümkündür. Hedefinizi her ay yenileyin. Böylece aylık fitness motivasyonunuz yenilenmiş olacaktır. Hayal kırıklığı ve pes etme gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına yapabileceğiniz hedefleri ortaya koymanız gerekir. İlk olarak evde mi yoksa spor salonunda mı daha iyi bir şekilde fitness yaptığınıza karar vermeniz gerekir. Sizin için hangisi daha faydalı oluyorsa o yöntemi tercih etmeniz gerekir. İlk olarak başlangıç programı belirlemek gerekir. Spora yeni başlayan kişiler başlangıç programını hallettikten sonra daha ileri seviyeye geçebilir.

Fitness Günlük Rutine Dâhil Edilmeli

Fitness yaparken motivasyonumuzu hiçbir zaman kaybetmemek için günlük rutin haline getirmeniz son derece önemlidir. Aksi takdirde çeşitli bahaneler ile fitness yapmayı ertelemek gibi bir durum söz konusu olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına mutlaka günde yarım saat de olsa fitness yapmaya zaman ayırmanız gerekir. Her gün yapmak istemeyen kişiler ise belirli günler belirleyip bu günler dâhilinde yapmalıdır. Belirlenen günlerde mutlaka yapılması gerekir. Çalışıyorsanız akşam saatlerinde fitness yapmayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde düzenli bir yol izlediğiniz zaman hiçbir zaman motivasyonunuz eksilmez. İlk olarak sizi rahatlatan hareketler ile başlamanız gerekir. Daha sonra zorlayıcı hareketlere geçmelisiniz.

Kendinize Ödül Verin

Fitness yapan kişilerin motivasyonunu her zaman daim etmesi adına mutlaka kendilerine ödül vermesi gerekir. Fitness sporu içerisinde doğru hareketler bulunduğu için motivasyon hemen kaybedilebilir durumlardan bir tanesidir. Spor yapmaya sarf ettiğiniz çabayı motivasyon için de sarf etmeniz gerekir. Planlarınıza sadık kaldığınız takdirde kendinize bir ödül belirleyin. Bu ödül kalorisinden dolayı uzun süredir yemediğiniz bir yemek olabilir. Genellikle işe yarayan yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Aynı zamanda uzun zamandır almak istediğiniz fakat alamadığınız bir şeyi de ödül olarak kendinize belirleyebilirsiniz. En etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bu şekilde hem motivasyon artışı söz konusu olur hem de istediğiniz şeyleri ulaşmanız söz konusu olur. Dış ödüller her zaman yardımcı olan kaynaklardır. Aynı zamanda uzun vadeli hedefler koyarak da ödüllendirme gibi bir sisteme başvurabilirsiniz. Ödül olarak koyduğunuz şeylerin de spor ile ilgili olması daha çok motive olmanıza yardımcı olacaktır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.