Facebook Hesap Silme

Facebook 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından Harvard üniversitesi için kurulmuştur. İnsanların birbiri ile tanışmasını hedef alan uygulama zaman içerisinde Harvard Üniversitesini aşmış ve uluslar arası bir sosyal ağ halini almıştır.

İnsanların beğendiği videoları paylaştığı, kendi fotoğraflarını paylaştığı, sevdiği sözleri ya da kendi yazdığı sözleri paylaştığı Facebook, zaman içerisinde başsağlığı, tebrik ve geçmiş olsun dileklerine bile ev sahipliği yapmıştır. Hemen herkesin bir süre Facebook hesabı olmuştur. Başlarda o kadar yaygın olmayan Facebook’u, sonraları işletmeler bile kendi hesaplarını açarak kullanmışlardır. Sadece kişisel ya da kurumsal hesapların bulunmadığı Facebook, aynı zamanda çok büyük bir reklam ağının da öncülerindendir. Kişisel bilgilerimizi girerek üye olduğumuz Facebook’ta şirketler tamamen kendi firmalarına ilgi duyabilecek hedef kitlesi seçip reklam çalışmaları yapabilmektedirler. 

İnsanoğlunun her şeyden sıkıldığı gibi Facebook’tan da sıkılması uzun zaman almadı. Bir süre sonra insanlar hesaplarını silmeye başladılar. Fakat değişik bir biçimde insanları kendine çeken Facebook’ta kapatılan hesapların yeniden açılması çok zaman almadı. Hatta Facebook insanların bu kararsızlığını anlayıp hesap silmenin yanı sıra hesap dondurma işlemi de getirdi.

Peki, diyelim ki Facebook’tan bir sebepten sıkıldık ya da uzaklaştık. Nasıl silebiliriz hesabımızı? Yazının içeriğinde biraz ondan bahsedeceğiz. 

Facebook’u Silmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Bazıları Facebook uygulamasını cihazlarından sildiğinde Facebook hesabının da silindiğini zannetmektedirler. Bu büyük bir yanılgıdır. Cihazınızda Facebook uygulaması olmasa bile hesabınızı silmezseniz Facebook profiliniz olduğu yerde kalmaya devam eder. Facebook hesabınızı kalıcı olarak silmek bazı işlemler yapmanız gerekmektedir. Fakat hesabınızı silmeden önce dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır.

Eğer Facebook’ta herhangi bir sayfanız ya da gurubunuz var ise ve bu sayfa ya da gruplarda tek yönetici iseniz, hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde bu gruplar ve sayfalarda hesabınız ile beraber silinecektir. Sayfaların ve grupların silinmemesi için hesabınızı kapatmadan o sayfa ve gruplara başka bir yönetici atamanız gerekmektedir. 

Bir diğer önemli husus ise, Facebook hesabınızı açtıktan sonra ilk 14 gün silemezsiniz. 

Facebook hesabınızı sildiğiniz zaman hiçbir şekilde yeniden açamazsınız.  Bundan kaynaklı Facebook hesabınızı silmeden önce birkaç kez düşünmenizde fayda vardır. 

Diyelim ki Facebook hesabınızı sildiniz. Fakat arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajlar aynı şekilde arkadaşlarınızda kalmaya devam edecektir. Hesabınız silindiği zaman sizin silinen profiliniz kimse tarafından görüntülenemez. Fakat paylaştığınız videolar ve fotoğraflar, yaptığınız yorumlar farklı bir sistemde yedeklendiği için bu verilerin silinme işlemi ortalama 90 günü alabilir. 

Nasıl Facebook Hesabı Silinir?

Facebook hesabınızı slme kararı aldığınızda hesabınızı silmeden önce hesabınızda bulunan uygulamaları silmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için Facebook’ta uygulama ayarlarına girmeniz gerekmektedir. Burada bulunan uygulamaların yanındaki çarpı “x” işaretine basıp uygun bir şekilde uygulamalarınızı silebilirsiniz.

Ardından “Hesabımı Sil” butonunu tıklamanız gerekecektir. Burayı tıkladığınızda bir pencere açılacak ve açılan pencereye hesap şifrenizi ve güvenlik kodunuzu gireceksiniz ve hesabınız kalıcı olarak silinmiş olacak. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.