Facebook Beğeni ve Yorum Sayılarını Gizleyecek

Sosyal medya Facebook testlerine başladığı çalışmalarını çok daha geniş bir alana yaymayı planlıyor. Sosyal ağ için en önemli detaylardan bir tanesi olan beğeni ve yorum sayılarının artık sosyal ağda olmayacağını belirten Facebook yönetimi, yeni bir dönem başlatmayı hedefliyor. Bu durum pek çok kişi için memnuniyet yaratmayan bir gelişme olsa da kısa süre içerisinde tüm ülkelerde bu kullanım geçerli olacak.

Facebook Beğeni ve Yorum Sayıları Gizleniyor!

Şu anda pilot ülkelerde yapılan bu test aşamalarının ne zaman geçerlilik kazanacağı ve tüm Facebook’u ne zaman kapsayacağı bilinmiyor. Fakat geçiş sürecini kısa sürmesi ve mevcut yeniliğin kısa süre içerisinde cihazlara güncelleme ile sunulması bekleniyor.

Facebook Beğeni Ve Yorum Sayılarını Neden Gizleyecek?

Facebook cephesinden neden böyle bir adım atıldığına dair açıklamalarda yapıldı. Kullanıcıların fotoğraf ve içerik paylaşmaya odaklanmaları isteyen Facebook, beğeni ya da yorum sayısı gibi kaygıların yaşanmasını önlemeyi hedefliyor. Bu açıdan yapılacak güncelleme sonrasında kullanıcıların yorum ve beğeni gibi kaygıları olmayacağından dolayı daha farklı bir sosyal ağ deneyimi yaşanmaya başlayacak. Başlangıç aşamasında sadece Avustralya’da başlatılan bu özellik yapılacak testlerden alınacak sonuçlara göre şekillendirilecek ve son hali verildikten sonra tüm dünya genelinde kullanıma sunulacak.

Facebook Sosyal Ağlarda Şartları Değiştirecek Mi?

Facebook’un bu tip özellikleri nedeniyle dünya genelinde pek çok farklı araştırma yapılmış ve gündeme getirilmişti. Kullanıcıların daha fazla beğeniye ulaşmak, daha fazla yorum almak adına farklı çalışmalar yapmaya çalıştığı ve psikolojik açısından açıdan da kaygı taşıdığı sürekli vurgulanmıştı. Facebook için böylesine bir değişikliğe gidilmesinin insan davranışlarında ve sosyal ağ kullanımlarında nasıl bir farklılık yaratacağı ise yayınlanacak raporlar ile birlikte ortaya çıkacak.

Avustralya ile başlayan test süreçlerinde Kanada, Brezilya, Yeni Zelanda, İrlanda, İtalya ve Japonya gibi ülkeler de test edilecek ülkeler arasına girdi. Şu andaki mevcut çalışmaların hangi aşamada olduğu ve mevcut değişiklikler sonrasında kullanıcıların konu ile ilgili tepkileri henüz paylaşılmadı.

Gizlemek, Neyi Değiştirecek?

Beğeni sayıları ve yorum sayıları gizlenecek olsa da kullanıcılar kolaylıkla beğeni ve yorumları görebilecek. Bu açıdan sadece gönderi altında yer alan ve yorum, beğeni sayısını gösteren rakamlar sistemden kaldırılacak. Kullanıcılar, beğeni konusunda tek tek kişileri sayarak bu konudaki mevcut rakamı öğrenme şansına sahip. Benzer bir süreç Facebook’ta olduğu gibi Instagram’da da başlatılmıştı. Facebook’un tüm servislerinde benzer bir değişim içerisinde girilmesi mümkün görünüyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.