En Güncel Coronavirüs Haritası

İnsanlık tarihi boyunca insanlar ile virüslerin mücadelesi sürekli olarak devam etmiştir. Bazen büyük kayıplar verse de, insanoğlu bu savaşın daimi olarak galip olan tarafı olmayı bilmiştir. İnsanların gibi, virüslerde sürekli olarak evrimleşmekte ve güçlenmektedir. Bu nedenle de tarihi bu iki rakip, sürekli olarak daha güçlenmiş biçimlerde ve farklı türlerde birbirlerinin karşılarına çıkmaktadır. Bunun son örneği ise Çin’de ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan, hâlihazırda da etkisi halen daha devam eden coronavirüstür. İnsan bağışıklık sisteminin ilk defa karşılaştığı ve bu nedenle de mücadele etmekte oldukça zorlandığı bu virüs, bir süre daha insanların canını sıkacak gibi görünmektedir.

Amerika Virüse Teslim

Sayısız Hollywood filminde uzaylılar, virüsler ya da değişik tehlikeler tarafından tehdit edilen ve her defasında bu illetlerden zafer ile çıktığı gösterilen; dünyanın süper gücü olma iddiasını her fırsatta dile getiren Amerika, virüsün en sert çarptığı ülke oldu. Virüs Amerika’da Çin’e göre birkaç ay daha sonra ortaya çıkmasına rağmen, Çin’in yaklaşık dört katı kadar hastaya bulaşmış bulunmaktadır. Ülkedeki anlık vaka sayısı 308.533 olarak bildirilirken, hayatını kaybedenlerin ise 9 bin civarında olduğu söylenmektedir.

Türkiye 9. Sırada

Virüs dünyada neredeyse ayak basmadık ülke bırakmadı. Türkiye’de virüsün görüldüğü ülkelerden birisiDİR. Ancak Türkiye virüsün en son görüldüğü ülkelerden biri olmasına rağmen, 15 gün gibi kısa bir süre içinde dünyanın en çok vakaya sahip olan 9.ülkesi konumuna yükseldi. Özellikle Umre ve yurtdışı ziyaretlerinden gelen kişilerin, zorunlu olarak karantinaya alınmayıp, bunun kendi isteklerine bırakılması, durumun bu noktaya gelmesinde büyük rol oynadı. Türkiye’de açıklanan son rakamlara göre kesinleşmiş 23.934 hasta bulunmaktadır. Bunlardan 501 kişi hayatını kaybederken, 786 kişi ise sağlığına kavuşarak taburcu edilmiştir.

Çaresizliğin Merkezi: Avrupa

Bilimde, teknikte, sağlıkta ve daha pek çok alanda dünyaya önderlik eden Avrupa, coronavirüs karşısında neredeyse teslim bayrağını çekmiş durumda. Avrupa’nın en büyük ülkeleri kriz karşısında büyük rakamlara ulaşarak dünyadaki ilk 10 ülke arasında yer almaktadır. Bazı Avrupa ülkelerinde durum şu şekildedir:

  • İspanya: Avrupa Birliği üye ülkeleri içerisinde virüsten en fazla etkileneni İspanya’dır. Öyle ki virüs nedeni ile tüm dünyanın ilgi ile izlemiş olduğu futbol liglerini bile iptal etmek zorunda kalmıştır. İspanya’da an itibarıyla 125 bin kesinleşmiş Coronavirüs vakası bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık 11 bin kişi ise hayatını kaybetmiştir. İspanya ayrıca dünya sıralamasında da ikinci sırada yer almaktadır.
  • İtalya: Hem dünya sıralamasında, hem de Avrupa sıralamasında üçüncü sırada yer alan İtalya, virüsün en fazla can aldığı ülkelerden biridir. Kesin tanı konulmuş 125 bin hasta bulunan İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı ise 16 bine yaklaşmıştır.
  • Almanya: Vaka sayısının yüksek olmasına rağmen, ölüm oranının en düşük olduğu Avrupa ülkesi Almanya’dır. 95 bin hasta bulunan ülkede, hayatını kaybedenlerin sayısı 1.400 civarındadır.

 

Dünyada Son Durum

4 Nisan tarihi itibarıyla kesin coronavirüs tanısı konulmuş 1 milyon 196 bin insan bulunmaktadır. Bugüne kadar virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 65 bine yaklaşırken; 246 bin kişi ise virüsü yenerek taburcu edilmiştir. Virüsün artış hızının en yüksek olduğu ülkeler ise Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ve İspanya’dır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.