Ekolojik Köprünün Yaşam Üzerinde Etkisi

Ekolojik köprü nedir? Ekolojik köprülerin doğal yaban yaşamı üzerinde etkileri oldukça fazladır. Bu köprüler, yaban hayatının olduğu bölgelerde trafik akışının ekosistemi bozmaması için inşa edilmiştir. Yaban hayatı denildiği zaman akla ilk gelen yerler, ormanlık alanlardır. Dünya’da artan çevre bilinci insanların hayatını kolaylaştıran teknolojik aletler ve yapı endüstrilerinin, doğal hayatı da tahrip etmeyecek şekilde tanzimini gerekli görür. Dünya’da doğal yaşam döngüsü, bitkilerin ve tarım alanlarındaki ürünlerin yetişmesi için son derece önem taşımaktadır.

Arıların ve bazı hayvanların doğal tohum yaşaması, yetişen sebze ve meyvelerin daha lezzetli olmasını ve tabii olmasını sağlamıştır. Bu şekilde pek çok tarlada zirai tarım ilacı kullanılmamakta ve doğanın kendini onarması ve yenilemesi için fırsat tanınmaktadır. Bu açıdan düşününce en korkunç diye nitelendirilen canlıların bile doğal yaşama olumlu katkıları bulunmaktadır. Bu bilinç doğrultusunda yaban hayatını tahrip edecek her türlü oluşumdan kaçınılmaktadır.

Ekolojik Köprülerin Yararları

Ekolojik köprü nedir? Ekolojik köprüler, otoban ve yol üzerlerinde trafik akışını sağlarken, üzerinden geçen yolların tabii dokuları bozulmadığı için hayvanların geçişine de olanak sağlamıştır. Ekolojik köprüler, hayvanların doğal göç yollarını bozmamak ve onların tabiat içerisindeki doğal seyrini olumsuz etkilememek için uygun koşulları sağlamalıdır. Pek çok ekolojik köprü yemyeşil farklı endemik bitkilerle kaplanırken, bazı ekolojik köprüler de yer altında inşa edilmiştir.

Özellikle yerin altında yaşayan canlıların bu durumdan etkilenmemesi için tren raylarının alt kısımlarında tüneller açılmıştır. Bu tünellerde yaban hayvanlarının rahatlıkla geçişi ve barınmasına olanak sağlanmıştır. Ekolojik köprülerin çok farklı modellerini Avrupa ve Amerika’da çeşitli ülkelerde görmek mümkündür. Canlılara sağladığı faydaların yanında, trafikte seyir halinde olan insanlara da görsel açıdan bir zenginlik katmıştır.

Ekolojik Köprüler Nerelerde Bulunur?

Ekolojik köprü nedir? Nerelerde kullanılır sorusunun cevabını Dünya’nın farklı bölgelerinde bulmak mümkündür. Avustralya ‘da kırmızı renkli yengeçlerin doğal yaşam alanı olan denizlere doğru yavrulamak için geçtikleri doğal yol güzergâhında da son derece korumalı bir geçit yapılmıştır. Her sene yavrulama döneminde doğal göç yolları üzerinde olan bu yol, yengeçlerin renklerinden ötürü kırmızı bir görselliğe sahne olacaktır. Bu hayvanların yaşamı için yapılan alt geçidin ekolojik sisteme faydaları son derece fazladır. Benzer şekilde yapılan birçok köprü örneğini de Fransa ve Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesinde görmek mümkündür.

Türkiye’de Ekolojik Köprü Bilinci

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönemlerde ekolojik köprü yapımına önem verilmektedir. Şu ana kadar aktif şekilde kullanılan iki önemli ekolojik köprü öne çıkmaktadır. Bu köprülerin ilki Mersin ile Niğde arasında kalan köprüdür. Köprünün üst kısmı doğal yaşama uygun olarak bozulmadan düzenlenmiş olup, alt kısmı gelişli gidişli üçer şeritli otoyoldur. Yakın zamanda yapılan Kuzey Marmara Anadolu Otoyolu da aynı şekilde inşa edilmiştir.

Formun Üstü

Formun Altı

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.