E Sporcu Nasıl Olunur?

Teknolojik gelişmelerin arttığı dönem itibari ile, hayatımıza yeni spor dalları da eklenmeye başladı. Dünya’nın yeni sistem sporları arasında yer almaya başlayan e spor, Türkiye’de de büyük bir yer edinmeye başladı. Diğer spor branşlarından artık bir farkı kalmayan e spor için de federasyon kurulumu gerçekleşti. Online oyunlar için takımlar oluşmaya başladığı gibi, bu takımlara oyuncu ihtiyacı doğmaya başladı.

E Spor Nedir?

E spor “Elektronik Sporun” kısaltılması olarak, video oyun yarışmalarına verilen addır. E Sporun kuruluşu 1972 yılına dayanmakta. Oyuncuların katıldığı profesyonel yarışmalar her dalda olduğu gibi ödüllü olmakta. Sade bir ifade ile, bilgisayar üzerinden oynanan oyunların, profesyonel ligler oluşturularak oynanmasıdır. Oyunların e spor içerisinde yer alması için, profesyonel lig olması gereklidir. E spor branşında, basit görünse de profesyonel e spor oyuncuları ve takımları uzun saatler online antrenmanlar yapılmakta. Esasında e sporcu olmak büyük çaba ve uzun zamanlar gerekmekte.

E spor karşılaşmaları dövüş, spor, nişancı ve strateji oyunlarından yer alıp canlı yayımlanıyor. Yani diğer sporlar da farklı branşlar olduğu gibi e spor da farklı türler var. Takımlar, uzmanlaştıkları alanlarda oyun oynayarak bölge şampiyonluğu ile ülkelerini dünya şampiyonlarında da temsil edebiliyorlar.

E Spor Oyuncusu Olmak İçin Ne Yapmalı?

Hangi oyun türünü istiyorsanı,z onu belirlemek ile başlamalı. Oyunlara uygun fare ve klavye refleksleri geliştirip yarışmaları kazanmak için teknik alt yapı oluşturmak gerekir. Ekipman bu konuda son derece önemlidir. İnternet konusunda da hız, oyun durumunuzu etkiler. E spor başarınız, sizlerin zaman durumunu kontrolünüz, düzenli oyun oynamanız ile doğru orantılıdır. Oyununuzda iyi seviyelere geldikten sonra e spor topluluklarına katılıp, lisansınızı almanız gerekir.

E Spor Lisansı Nedir? Nereden Alınır?

E spor lisansı, topluluklara katılım sonrası profesyonel bir takımda yer almak veyahut bireysel oyuncu olmak için ve en önemlisi bölgesel ardından dünya çapı müsabakalarına dahil için gerekli belgedir.
E spor lisansı için olduğunuz ilçenin Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kurumlarına başvurabilirsiniz. Bir başka seçenek ise Gençlik Spor Bakanlığına veliniz sizin yerinize almasıdır. Bu belge için herhangi bir ücret ödeminize gerek yoktur.

E Spor Lisansında Gerekli Belgeler

Bu lisans için 6 yaşını doldurmuş tüm bireyler alabilir. Gereken belgeler; TC kimlik numara beyanı, aile hekiminden alınan ‘dijital oyun lisans sağlık raporu’, 2 adet vesikalık fotoğrafınız, Gençlik ve Spor Bakanlığı sitesinde yer alan tescil fişi gereklidir. Belgeler toparlanıp teslim edilip, onay alınır. Bakanlığın sicil lisans sevisinden lisansınızı alabilirsiniz.

Lisans Süreci Sonrası Ne Yapılmalı?

Oyunlarda takım bulma durumu, sizin elinizde değil. Bireysel başarılar ile kendinizi gösterdikten sonra League of Legends, PES, Zula, Fortnite gibi oyunların takımları, oyuncu arama kısmında yeteneklerine göre e sporcular ile iletişim kurup kendi içlerine dahil eder. Üniversite Liglerinde ki müsabakalara dahil olup farklı takımların ilgisini çekersiniz.

Profesyonel liglerde başarılı olan e sporcular adım adım bu yollardan geçip, başarılı oldukları kısımlarda yer alırlar. Kimse için imkânsız olmayan bu başarılar sizin için de değildir. Sıkı antrenmanlar sonucunda başarılar meydana gelir, sizler de önce bireysel, sonra ülkenizde ve yapılan büyük başarılar ile dünya şampiyonası olarak e spor da üstünlükler alabilirsiniz.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.