Daha Hafif Bir İşletim Sistemi: Android 10 Go Edition

Google tarafından geliştirilen Android işletim sisteminin daha hafif bir versiyonunun hazırlık aşamasında olduğu uzun zamandan beri konuşuluyor. Google’ın, Ekim ayı başlangıç itibarı ile yapılan tanıtımlarda ise Android Go Edition adı verilen yeni bir sürüm resmen duyuruldu. Bu açıdan düşük donanıma sahip telefonlar için işletim sisteminden daha üst düzeyde bir performans almak isteyen kullanıcılar için Google şartları çok daha iyileştirilmiş durumda. Android üstelik depolama alanında da pek çok farklı avantajı sağlayacak.

Android Go Edition Özellikleri Neler?

Giriş ve orta segment telefonlarda kullanılması beklenen yeni işletim sistemi özellikleri, RAM kapasitesinde 1 GB altında olan modelleri hedef alıyor. Android 8 ve Android 9 işletim sistemlerinin piyasaya sunulduğu dönemlerde bu konuda ilk adımlarını atmayı başaran Google, yeni işletim sistemini Go adıyla resmen duyurarak yeni bir dönem başlattı.

Android özelliklerinin kullanılmasını sağlayacak olan yeni sürümde performans odak noktası. Bu açıdan sıkıştırılmış uygulamalar ile gerek depolama alanından tasarruf sağlamak, gerekse de özel olarak hazırlanmış bu uygulamalar ile performansı üst seviyelere çekmek mümkün.

Android Go Edition Farkı Ne?

Yapılan açıklamalarda özellikle işletim sisteminin depolama alanı kapasitesinde Android 10 işletim sistemine göre yüzde 50’ye varan bir tasarrufa sahip olduğu belirtildi. Üstelik açıklamalarda gelecek güncellemelerle dahi telefonun tüketim noktasında her zaman optimize edilmiş olacağı ve bu açıdan kullanıcıların sorunsuz bir şekilde Android Go Edition sürümünü kullanabileceği belirtildi.

Android Go Edition Güncelleme Alacak MI?

Mevcut işletim sisteminin kullanıcılara güncelleme ile sunulacağı ve bu bakımdan giriş seviyesindeki telefonlara sahip olan kullanıcıların güncelleme kontrolü yapması gerektiği de belirtilenler arasında. Google tarafından yapılan bu açıklamalar sonrasında üreticilerde yeni işletim sistemi güncellemesini alacak telefonlar ile ilgili açıklamalar yapmaya başladı. Böylece her markanın hangi telefon modellerine Android Go güncellemesinin geleceği ve kişilerin yeni işletim sistemini hangi modeller ile deneyebileceği de netlik kazanıyor.

Android Go Edition ve Güvenlik

Android Go Edition ile birlikte diğer bir dikkat edilen durum ise güvenlik. Öyle ki işletim sisteminde sağlanan tüm ekstra avantajlara rağmen güvenlik açısından herhangi bir zafiyet bulunmuyor. Böylece kullanıcılar yeni işletim sistemini kullanırken güvenlik konusunda herhangi bir endişeye gerek kalmadan güvenli bir şekilde kullanım sağlayabiliyor. Özel uygulamaların desteklenecek olması YouTube Go gibi pek çok farklı uygulamanın da yine telefonlarda yer almasını sağlayacak. Yapılan açıklamalarda Hindistan, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkeler başta olmak üzere 180’i aşkın ülkede mevcut işletim sistemi desteklenecek. Bu destekler arasında ise 1600 farklı modelde yeni işletim sisteminin kullanılması bekleniyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.