Coronavirüs Ne Zaman Biter?

Corona virüs 2020 yılının bir felaketi olarak adlandırılmış bir konu olarak hayatımızda yer edinmiş maalesef ki kötü bir tecrübedir. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış çok kısa bir süre zarfında dünya genelinde milyonlarca insana bulaşarak tüm ülkeleri etkisi altına almayı başarmıştır. Türkiye Mart ayı itibari ile bu etkiyi görmeye ve kayıplar vermeye başladıkça da önlemler almaya başlamıştır. Bu önlemlerin başında da insanları evde kalmaya ikna etme çabaları gelmiştir. Kâh sokağa çıkma yasakları ile kâh yaşanan kayıpların acısı ile gencinden yaşlısına hemen herkes evlere kapanmıştır.

Corona Virüs Nasıl Bulaşmaktadır, Belirtileri Nelerdir?

Corona virüs insandan insana; hapşırma, öksürme, tıksırma gibi durumlar esnasında saçılan damlacıklar yolu ile bulaşmaktadır. Yani solunum yolu ile bu virüs rahatlıkla kurban seçebilmektedir. Virüsün hayata girmesi ile birlikte yapılan uyarılar birbiri ile temastan uzak durulmasıdır. Tokalaşma, öpüşme bunların başında gelir. Artık hayatımızda yeni bir ifade vardır ki bu da sosyal mesafedir.

Dünya genelinde Haziran itibari ile Mart’tan bu yana devam eden virüs salgınının ne zaman sona ereceği hakkında ne yazık ki net bilgiler olmamakla beraber halen aşı ve tedavi üzerine çalışmalar sürmektedir. Bu hastalığın tanınması ve bulguların incelenmesi sonrasında alınan kararlarda özellikle 65 yaş üstü ve 18 yaş altı çocukları kapsayan uzun süreli sokağa çıkma yasakları gündeme gelmiştir. Virüsün tedavisi bulunamadığından bu iki grubun korunma kapsamında olması gerekliliği nedeni ile bu yasak 2,5 ay yaşanmıştır.

Corona Virüs Ne Bitecek?

Corona virüste en yaygın semptomlar olarak ateş, kuru öksürük, yorgunluk, boğaz ağrısı, ishal, sırt ağrıları, duyu kayıpları, göğüste ağrı ve baskı hissi şeklindedir.

Haziran başı itibari ile bu 2,5 aylık ciddi kontrol altına alma savaşı cevap vermiş rakamlarda düşüşler başlayınca insanların normal hayatına dönüş süreci onay alarak Yeni normal hayat adı altında insanlar hayatına devam etmeye başlamıştır. Tekrar iş hayatı, tekrar sosyalleşme gündeme geldikçe ikinci bir dalga gelir mi sorusu maalesef ki gündemdedir. Eğer kurallara uyulmazsa, eğer dikkatli davranılmazsa, uygulamalara saygı duyulmazsa bu kaçınılmazdır. Ancak bu virüsün kolay kolay bitmeyeceği söylenebilir. Çünkü bu hastalık için henüz etkili bir ilaç ya da aşı bulunmamaktadır.

Corona Virüs İle Hayatta Değişenler

Corona virüs salgını ile birlikte işe sokağa çıkma yasakları gündeme gelmiş, yaşanan kayıplar doğrultusunda okullar, cafeler, restaurantlar, AVM’ler, sinemalar, tiyatrolar, konser alanları, şehirlerarası yolculuk hatta hatta marketler bile kapatılmıştır. Şehirler terk edilmiş bir hale dönüşmüş olup, sokaklarda sadece kedi ve kuşlar kalmış herkes evlere kapanmıştır. Bu kapanma aynı zamanda çalışma hayatını da olumsuz etkilemiş, evden çalışma ifadesi yayılmaya başlamıştır. Ama evden çalışmaya uygun olmayan iş kollarında da deyim yerindeyse hayat durmuştur.

Corona virüs için aşı bulunana kadar riskli gruplar başta olmak üzere maalesef ki tehlike devam etmektedir. Evde geçirilen zaman diliminde bulaşma oranı düşürülmüş ve özellikle 65 yaş üstü ile 18 yaş altı uzun süreli eve kapatıldığı halde hayatları güvence altına alınmıştır. Kuşkusuz sosyalleşmeme, hareketsizlik her insanı önce fiziksel ardından ruhsal bir etkileşime soksa da burada olan tek amaç hayatta kalmak, sağlıklı kalmaktır.

 

Corona Virüs Kapsamında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Corona virüs kapsamında her şeyden önce dikkat edilmesi gereken kişisel hijyendir. Ellerin sık sık yıkanması ve buna ek olarak dezenfektan kullanılması önerilendir. Ve hayata giren maskelerle barışık yaşanması olmazsa olmaz kuraldır. Artık her yerde maske kullanılmak zorunluluğu var. Büyük küçük herkesin öncelikli olarak kendini koruması ardından ailesini düşünerek hareket etmesi ve etrafındakilere saygı duyarak kurallara uyması gerekliliği zamanıdır.

Corona virüs’ün aşısı bulunsa dahi hayatımızda yerleşik bir düzen halinde var olacağı, bitmeyeceği özellikle yakın süreçte bunun imkânsızlığı bilim adamlarınca ifade edilmektedir. Bu nedenle Corona virüs ile yaşamaya devam etmek şu an itibariyle yapılması gereken olup, maskelerin ellerde kollarda süs olarak takılması değil ağız ve burun bölgesinin kapalı olması şeklinde kullanılması bilincinin yayılması gerekir.  Sosyal mesafeye dikkat denildikçe bunun aksi görüntülerin yaşanması gibi görüntülerin devam etmesi halinde değil kurtulmak tekrar tekrar yaşamak olasıdır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.