Bilgisayar Nasıl Toplanır?

Hazır halde satılan masaüstü ya da dizüstü bilgisayarların fiyatlarının yüksek olması nedeniyle, insanlar bilgisayar toplamaya yönelebilmektedir. Özellikle yükselen döviz kuru ile birlikte, iyi bir bilgisayara sahip olmanın oldukça pahalı hale geldiği günümüzde, toplama bilgisayar hem daha yüksek donanım sağlamaktadır; hem de daha uygun fiyata mal olmaktadır. Ancak bilgisayar toplarken, kullanılan parçaların birbiri ile uyumlu olmasına ve birbirini desteklemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde bilgisayar çalışmayacaktır. Yurtdışından bilgisayar parçası getirme imkânı olanlar için durum daha da avantajlı bir hale gelmektedir. Bilgisayar toplama temel olarak, bilgisayarın çalışması için zorunlu olan parçaların tek tek alınarak bir kasa içerisinde birleştirilmesi ve işler bir bilgisayarın oluşturulması anlamına gelmektedir.

İlk Parça: Bilgisayar Kasası

Bilgisayar kasası, bilgisayar toplamaya başlayacak kişinin ilk ihtiyaç duyduğu şeydir. Çünkü alacağı diğer parçaları, kasa içerisinde birleştirecektir. Bilgisayar kasası alırken içerisinde güç kaynağının bulunmasına dikkat edilmelidir. Güç kaynağı, kasanın elektrik bağlantısını sağlayacak olan parçadır ve o olmadan bilgisayar çalışmayacaktır. Çok yüksek donanıma sahip bir bilgisayar toplanılmak isteniyorsa, kasanın desteklediği güç değerine dikkat edilmelidir. Ayrıca kasanın kendinden soğutuculu olması daha avantajlı bir durumdur. Aksi halde bir de soğutma sistemi aramak zorunda kalabilirsiniz.

Anakart

Anakart, bilgisayarın bütün parçalarının birbiri ile koordineli olarak çalışmasını sağlayan ve bilgisayarın olmazsa olmaz bileşenlerinden biridir. Ayrıca anakart üzerinde bulunan Ram yuvaları, bilgisayar için gerekli olan Ram belleğin ya da belleklerin yerleştirilmesini sağlamaktadır. Tüm parçalarda olduğu gibi, anakart seçiminde de bilgisayarın kullanım amacı dikkate alınmalıdır.

İşlemci

İşlemci, bir bilgisayarın işlem yapabilmesini mümkün kılan donanım parçasıdır. Bilgisayarın beynidir demek, işlemci için yanlış olmayacaktır. Aynı zamanda işlemci, bilgisayarın işlem yapabilme hızını da belirlemektedir. Daha iyi bir işlemci, daha hızlı bir bilgisayar anlamına gelmektedir. Piyasada en çok tercih edilen iki işlemci markası bulunmaktadır. Bunlar AMD ve Intel firmalarıdır. Oldukça geniş bir yelpazede satışa sunulmuş olan işlemciler, bilgisayarın kullanım amacına göre tercih edilmelidir.

Ram Bellek

Bilgisayarın geçici depolama alanıdır. Ram, işlemcinin çalıştırdığı programların, çalışma süresi boyunca depolandığı yerdir. Daha güçlü ram, daha fazla işlemi bir arada yapmaya olanak sağlayacaktır. Ram kapasiteleri genel olara 2-4-8-16-32 GB şeklinde katlanarak artmaktadır. Toplanacak bilgisayar çok yoğun olarak, birden farklı programın kullanımını hedefliyorsa, Ram oldukça yüksek tutulmalıdır.

Ekran Kartı

Ekran kartı, bilgisayarın görsel ve grafiksel hafızasıdır. Bilgisayarın yüksek kaliteli grafikleri ya da büyük oyunları desteklemesi ve sorun çıkarmadan çalıştırması isteniliyorsa, yüksek kapasiteli bir ekran kartı tercih edilmelidir. Ekran kartları da genel olarak 1-2-4-8 GB şeklinde katlanarak ilerlemektedir. Çözünürlüğü yüksek görüntüler, iyi bir ekran kartı sayesinde sorunsuzca açılabilmektedir.

HDD ve SDD

Bilgisayarlarda uygulama ve veri depolamak için genelde iki bellek yer almaktadır. Bu iki bellek bir arada bulunabileceği gibi, yalnızca birisi de bulunabilir. Bu bilgisayarın kullanım amacına göre belirlenmelidir. SDD Bellek, daha pahalı olmasına rağmen, HDD belleğe göre oldukça hızlıdır. Eğer çalıştırdığınız programdan yüksek verim almak istiyorsanız, programı SDD bellek üzerine kurmanız gerekmektedir. HDD bellek ise görece daha ucuz olmasına rağmen, işlemlerin daha yavaş olarak yapıldığı bellek alanıdır.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.