Bilgisayar Kasasında Neler Bulunur

Bilgisayarların içerisinde bulunan parçaları iyi tanımamız gerekmektedir. Bu parçalara ise donanım adı verilmektedir.  Herhangi bir arıza oluşumu sırasında bilgisayardaki parçaları tanıyorsak sorunu çözmemiz ve teşhis etmemiz daha da kolay olacaktır. Çoğu zaman yeni bilgisayar almak yerine bilgisayar paçaları toplanarak toplama bir bilgisayar oluşturabiliyorsunuz. Bu esnada bu bilgisayar içerindeki donanımları tanımamız bilgisayarı toplarken bize daha çok kolaylık sağlayacaktır. Hangi parça hangisiyle uyumlu daha kolay tespit etmeniz de yardımcı olacaktır.

Anakart  (Main Board)

Anakart olarak bilinen bu parçanın ilk görevi üzerinde bulunan chipset işlemciler aracılığı ile tüm içerde ki ve dışarıdan bağlanan parçaların( ekran kartı, ses kartı, işletimci ve ram)  uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Donanımsal ve işlevsel parçalar birbirleriyle doğrudan iletişime geçemezler.

Bilgisayarın en önemli parçası olan anakart aslında sadece bilgisayara özgü bir parça değildir. Aklınıza gelecek tüm elektronik eşyaların bir anakartı mevcut ve hepsinde de aynı görevi üstlenmektedir.  Bilgisayarın tüm işini yüklenen anakart performans açısından ise oldukça önem taşımaktadır.

RAM

Ram bilgisayardaki ki tüm verileri geçici olarak depolayan bir parçadır. Ram olmadan yapacağınız tüm işlemler aşırı derece de yavaş olacaktır. Ram çoğu elektronik eşyalarda ( tablet, telefon, oyun konsonları, vb.)  bulunmaktadır.

Ram bilgisayarda ki o anda tüm verileri çok hızlı bir şekilde depolayıp, hızlı bir şekilde okuyabilen bir donanımdır. Bilgisayar açık olduğu süre zarfında tüm bilgileri depolar lakin bilgisayar kapandığında tüm bu depoladığı bilgileri unutacaktır.

Güç Kaynağı

Elektriğin bilgisayara ulaşmasını sağlayan bir parçadır. Her bir donanımın ihtiyacı kadar elektrik aktarımı sağlamaktadır. Olası bir elektrik kesintisinde en çok zararı güç kaynağı görmektedir, buda bilgisayarımızın diğer parçalarını korumasını sağlar.

İşlemci

Bilgisayarın beyni diye nitelendirilen bir parçadır. Bilgisayardaki her bir parçanın ne zaman ne iş yapacağını, tüm hesaplamaları ve tüm donanımların düzenli bir şeklide işlevlerini gerçekleştirmesini sağlamaktadır. İşlemci olmadan bilgisayar asla bir komut algılamayacak ve çalışma eyleminde
bulunmayacaktır.

Sabit Sürücü ( Hard Disk )

Bilgisayardaki tüm verileri, yapılmış olan tüm işlemleri kalıcı olarak kayıt eden bir parçadır. Bilgisayar çalışmasa bile hard disk sağlam kaldığı sürece tüm veriler kayıtlı kalacaktır. Hard disk metal, plastikten yapılmış olup ve sabit disk döner bir mil üzerine sıralanmıştır.

 

 

Ekran Kartı

Ekran kartı o anda yapılan bilgisayardaki işlemlerin tüm verilerini farklı monitörler ve projeksiyon aracılığı ile algılayacağımız şekilde görüntüye dönüştüren ve bizlere sunan bir donanım parçasıdır. Oyun severler için ekran kartı vazgeçilmezdir.

Ses Kartı

Bilgisayar içerisinde bulunan anakartın üzerinde ki ses kartları bilgisayardaki tüm ses faaliyetlerini yerine getirmekle görevlidir. Sesleri oluşturmak için 3 ana bölme vardır. Bunlar dalga tablosu, frekans modülasyonu ve fiziksel modellemeye ihtiyaç duyarlar.

Disket Sürücü

Bilgisayardaki ana görevi disketleri okumasıdır. Lakin son yıllarda veri boyutlarının büyümesi ile birlikte önemleri ve bilgisayardaki yerlerini kaybetmişlerdir. Bunun yerine flash bellekler veya CD’lere yer verilmektedir.

Soğutucu Fan

Adından da görüldüğü gibi bilgisayarın içerisindeki parçaları soğutmak ile görevlidirler. Eğer ki parçalar soğutulmadığı takdirde bilgisayar kapanır ve içerisindeki parçalar zarar görebilir. Bu yüzden olmazsa olmazıdır bilgisayarın.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.