Android Son Sürüme Yükseltme Rehberi

Android Google tarafından yapılmış bir işletim sistemidir. Akıllı telefon ya da tabletlerde kurulu olarak gelerek Google’nın hizmetlerinin kullanılması sağlanır. Yani web üzerinde arama, izleme gibi birçok şey yapılabilir ve Android’de bunlar çok daha fazla ve kapsamlıdır. Android telefonları ile aslında her şey değişebilir. Temalar, duvar kâğıtları her şey için indirebilecek uygulamalar mevcuttur. Android’de sürüm yükseltme vardır.

Android Sürüm Yükseltme Nasıl Yapılır?

Cihazın ayarlar kısmından sistem telefon hakkında kısmına dokunulur. Buradan android sürümü kısmına gidilir. Bir güncelleme bildirimi alındığında bu bildirim açılır ve güncelle işlemine dokunulması yeterlidir.

Android telefonlarda sürümün kontrol edilmesi ya da güncellenmesi kontrol edilebilir. Güncelleme hazır olduğunda mutlaka bildirim alınır. Hangi android sürümüne sahip olduğunu öğrenmek için telefonun ayarlar uygulamasına bakmak yeterlidir. Buradan sistem güncellenmesi bilgilerine girildiğinden en yeni android güncellenmeleri alınacaktır. Bu alım sonrasında güncelle işlemine dokunmak yeterlidir. Bu bildirim bazen yanlışlıkla silinebilir ya da bildirim geldiğinde cihaz çevrimdışı ise yine telefonun ayarlar uygulamasından sistem güncellenmesine dokunulması yeterli olacaktır.

Android Telefonlarda Sürüm Yükseltmenin Nedenleri

Android telefonlarda cihazdan çok daha fazla verim alabilmek için sürüm yükseltme işlemi yapılır. Yazılım güncellemeleri çok önemlidir, sürüm yükseltmelerde işte bu güncellemelerle gerçekleşen bir durumdur. Bu sürüme yükseltildiği zaman telefondan alınan verim de yükselecektir. Böylelikle çok daha yüksek oranda performans sağlanacaktır.

Android telefonlarda sürüm yükseltmek için aslında cihazın modeline göre güncelleme vardır. Bazı cihazlar bu güncellemeyi otomatik yaparlar. Eğer yeni çıkan sürüm bu otomatik güncellemeyi yapmıyorsa cihaza yazılım atılır ve böylelikle uygulamanın sürümü güncellenmiş olur.

Sürüm Yükseltme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürüm yükseltme yapılırken cihazın internete bağlılık durumu kontrol edilmelidir daha sonra ayarlar bölümünden güncelleme kontrol edilir. Eğer güncelleme varsa ve yarım kalmaması için cihazın şarjlılık durumu kontrol edilmelidir. Sonrasında güncellenme işlemi uygulanır.

Güncellenme sonrasında artık telefona yeni özellikle gelerek cihaz çok daha güçlenmiş olacaktır. Bu işlem sadece android telefonlarda değil tabletlerde de kullanılabilir. Bazı cihazlar güncellemeye desteklemez. Android işletim sistemi en son sürümün nasıl yükleneceğini adım adım gösterir. Kullanıcının yapacağı tek şey ayarlar kısmına gidip güncellemeyi bulup işleme  almaktır.

Android Nasıl Güncellenir?

Android telefonlardan en iyi yararlanmanın yolu mevcut olan işletim sistemini en son sürüme güncellemektir. Bu da ayarlardan telefon hakkında bölümünden güncellemeleri denetle kısmından olur. Bir güncelleme varsa yüklenir. Yüklemeden sonra telefon yeniden başlatılır.

Kullanıcıların beklediği Andoid’in son sürümü olan Android 9 Pie yayınlanması ile birlikte birçok yenilik de beraberinde  gelmiştir. Bu sürüm en yenilikçi sürümdür. Bu sürümle birlikte telefonun bataryalarının çok daha uzun süreli olacağı da bilinmektedir. Bu sürümde uygulama eylemleri gibi bir özellik vardır ki, bulunulan yere ve saat içerisinde kullanmak istenilen uygulamaları kullanıcıya önerir. Ekranı hafifçe yukarı kaydırarak bu uygulamaları görmek mümkün olmaktadır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.