Android Son Sürüm Yükseltme

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar ve tablet cihazlarda güncelleme, sistemin en ideal biçimde çalışması için gerekliliktir. Yapılan yenilikler, değişimler, eksikliklerin ve açıklıkların giderilmesi, yeni uygulamaların sistem yazılımına entegre edilmesi için sürüm yükseltme yani güncelleme yapılır.

Akıllı cihazları daha verimli kullanmak için yapılan sürüm yükseltme, daha iyi performans elde edilmesini sağlar.

Android Güncelleme Nasıl Yapılır?

Güvenliğin nitelikle sağlanması için Android sürüm yükseltme işleminin yapılması önemlidir. Android sürüm yükseltmek için, kullanılan akıllı cihaz modeli için güncelleme yapılmış olması gereklidir. Cihaz modeli için uygulanmış güncelleme var ise sürüm yükseltmesi yapılabilir.

Samsung akıllı cihazların yanı sıra; Huawei, HTC, Sony XPeria ve LG cihazlarda Android yazılım kullanılır. Her sürüm güncellemesi, kullanılan cihaza otomatik olarak gönderilir. Kişinin onayına sunulan sürüm güncelleme, istenildiği zaman yapılabilir. Android güncellemesi için;

  • Wi-fi bağlantısı
  • Batarya doluluk oranı

Önemlidir. Güncellemenin sorunsuz şekilde yapılması için pilin dolu olması ve yüklemenin rahatlıkla sağlanması için wi-fi bağlantısının olması gerekiyor.

Android Sürüm Yükseltme İşlemi

Telefonlarda görüntülenmeyen güncellemeler için rom atılması gereklidir. Yeni güncellemelerin erişmediği akıllı cihazlarda, sorunun çözülmesi için rom atılarak işlem yapılır. Bunun için telefon internete bağlı konumda iken;

  • Ayarlar
  • Cihaz hakkında
  • Yazılım güncellemesi

Sekmelerine tıklanmalı ve görüntüleme sağlanmalıdır. Bu kısımda cihaza gönderilen yazılım güncellemeleri görüntülenebilmektedir. Sürüm yükseltme işlemi yapılırken, ana ekrandan ayarlar menüsüne girilmeli ve wi- fi bağlantısı kontrol edilmelidir.

Android Cihaz Güncellemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Telefonlara otomatik olarak iletilen güncellemeleri manuel olarak “Telefon Hakkında” bölümünden görüntülenebilir. Cihazın batarya oranı, %50’den yüksek olması halinde güncelleme işlemi yapılabilir. Sürüm yükseltme işleminden sonra telefonun pin kodu girilerek yeniden aktif edilir.

Yeni özelliklerin kullanılmasını sağlayan sürüm yükseltme işlemi, cihazdan daha iyi verim almayı sağlar. Android tarafından yapılan yazılım güncellemeleri, kullanılan telefonda desteklenmiyor ise “güncelleme yok” olarak görüntüleme yapılır.

Sürüm yükseltme işlemlerinde telefon hafızasındaki bilgiler silinmez. Fotoğraf ve videolar, kullanılan uygulamalar zarar görmeden ve değişiklik yapılmadan sadece performans artırımı sağlanır. Sürüm yükseltme işlemleri otomatik olarak ve telefon kapalı konumda iken yapılır. Sürüm yükseltme işlemi esnasında telefon açılmaya veya farklı bir işlem yapılmaya çalışılmamalıdır.

Genellikle 3- 10 dakika içerisinde tamamlanan güncelleme işlemleri, yapılan yazılımlara ve iyileştirmelere bağlı olarak daha uzun sürebilir. Düzenli olarak yapılan güncellemelerin yapılması, kullanılan cihazın daha verimli olarak kullanılmasına katkı sağlar.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.