Android Q Nedir?

Google’ın yeni Android sürümü Q, 17. sürüm olarak kullanılmaya başlandı. Android Ürün Yöneticisi Stephanie Cuthbertson tarafından özellikleriyle birlikte tanıtılan Android Q, yeni modlarıyla kullanıcıların beğenisini kazandı.

Hızlı ayarlar vasıtasıyla kolay erişim sağlanan karanlık mod, batarya tasarrufunda da oldukça etkili. Yenilikleriyle Android Q sürümü, 2019’un 3. Çeyreğinde 3 versiyonuyla güncellenecek.

Android Q Özellikleri

Ekran kaydı almayı sağlayan Android Q sürümü, Google algoritmalarıyla entegre edilmiştir. Herhangi bir uygulamaya gerek olmadan ekran kaydının kolaylıkla yapılmasını sağlıyor.

Akıllı Cevap sistemi kullanılan Q sürümünde, bildirimlerle senkronize çalışma sunarak uygulama önerilerinde bulunuyor. Beta sürümünde gizlilik formlarıyla ön plana çıkan Android Q, 50 farklı gizlilik ve güvenlik ayarlarıyla tasarlanmış.

Konum servisleri ayarı, sürümün yenilikleri arasında yer alıyor. Ayrıca Odak Modu, Android Q sürümünün yeni özelliklerinden. Dikkat dağıtıcı durumlarda kullanılacak odak modu, çocuklar ve ebeveynleri için tasarlanmış bir özelliktir.

Android Q Optimizasyonu

Katlanabilir telefonlar baz alınarak geliştirilen sürüm, daha iyi verim ve optimizasyon sağlıyor. Ekran sürekliliği, yeni araçlar, özellikler, yeni nesi telefonlar ile uyumlu şekilde geliştirilmiş.

5G bağlantılar için geliştirilen API’ler, civardaki 5G bağlantı noktalarını çok hızlı şekilde tespit etmeyi sağlıyor. Ayrıca 5G uyumlu akıllı telefonların, 2019 yılı sonlarına doğru satışa sunulacağı belirtildi.

Android Q Live Caption Özelliği

Dünya çapında 500 milyona yakın işitme engelli için geliştirilen Live Caption özelliği, anlık alt yazı olanağı sağlıyor. Görüntülü konuşmalar için ideal olan özellik, farklı dillere çeviri yaparak anlık görüşmelerin daha nitelikli şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Video izlerken de aynı özellik kullanılarak, alt yazı istenilen dillerde anlık olarak sunulabiliyor. İşitme engelliler için oldukça yararlı bir özellik olduğu düşünülüyor.

Android Q Ekstra Özellikler

Yeni sürüm ile eklenen özellikler arasında; Akıllı Yanıtlama ve Hareketli Gezinme seçenekleri sunuyor. Mesaj uygulaması olarak geliştirilen akıllı yanıtlama, mesaj iletişimlerinde çeşitli uygulamalara hızlı erişim ve öneri sağlıyor.

Ekran gezinme çubuğuna alternatif olarak sürüme eklenen özellik sayesinde yönlere göre veya hareketlerle gezinme sağlayabilirsiniz. Wi-Fi tasarruf modu, aile bağlantısı gibi farklı özellikler ve yeni optimizasyonların işletim sistemiyle birlikte kullanılmaya başlanacağı belirtildi.

Ancak Android Q son sürümünün ne zaman piyasaya sunulacağı hakkında detaylı bilgiler verilmedir. Akıllı telefon sistemlerinde yapılan yenilikler ve katlanır telefonlarda yeni modellerle eş zamanlı olarak piyasaya sunulması tahmin edilen yeni sürüm, Android Ürün Yöneticisi tarafından açıklandı.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.