AMD Catalyst Control Center Nedir?

Bilgisayarlarda kullanılan AMD/ATI marka ekran kartı için üretici firma tarafından geliştirilmiş olan özel bir program olarak AMD Catalyst Control Center kullanılmaktadır. AMD Catalyst Control Center ekran kartında ve bilgisayarda ekran kartına bağlı olarak yapılabilecek pek çok farklı ayarı içermektedir. Bu bakımdan kullanıcıların üst düzeyde bir kontrol ve yönetim sağlayabilmesi adına bu programı kurması gerekecektir. 64 bit ve 32 bit sürümleri bulunan bu program AMD internet sitesinden indirilerek yüklenebilir. Buna ek olarak kullanıcılar özel driver yükleme programlarını kullanarak da yükleme yapmak istemesi halinde çoğu zaman bu program da yükleme dahilinde bilgisayarlarda yerini almaktadır.

Kullanıcılar bilgisayarın arka planda çalışan bu programın virüs olabildiğine dair zaman zaman sorun yaşasa da güvenli yerlerden yüklenmiş olan bu programın bilgisayar için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ekran kartının sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi adına bu özel programlara ihtiyacınız olacaktır.

AMD Catalyst Control Center Kurulum Detayları 

AMD Catalyst Control Center Windows işletim sistemleri için geliştirilmiştir ve kullanıcılar yükleme esnasında ek izinlere onay vermek durumunda kalabilir. Bu tip durumlarda özellikle yüklemeye başlamadan önce yönetici modunda işlemlerin başlatılması daha sorunsuz ve güvenli bir program kurulumu sağlar.

Windows 7 işletim sistemini kullanan kullanıcılar için Service Pack 1’in sistemde kurulu olması gerekmektedir. Buna ek olarak işletim sistemi fark etmeksizin kullanıcıların ilgili programı sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi adına Microsoft NET Framework 4.5’in de yine bilgisayarda bulunması önemlidir. Bu programın olmama ihtimaline karşılık olarak AMD yükleme dosyaları içerisinde NET Framework dosyaları bulunmaktadır. Program bu uygulamanın bulunmadığını tespit ettiği takdirde öncelikli olarak kurulum aşamalarında NET Framework kurulacak, ardından AMD Catalyst Control Center kurulumu gerçekleştirilecektir.

AMD Catalyst Control Center Hangi Ekran Kartlarını Destekliyor?

Firma tarafından geliştirilmiş olan tüm ekran kartları için AMD Catalyst Control Center desteği alınabilmektedir. Hangi sistemlerin desteklendiği, hangi ekran kartları bu uygulama desteğini alınabileceğini öğrenebilmek adına resmi sayfanın ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Resmi sayfada sürekli güncellemeler olduğundan dolayı desteklenen ekran kartları ile ilgili kesin bir listenin olmadığı da unutulmamalıdır. Her yeni güncellemede yeni ekran kartlarının dahil edildiği bu liste, bazı ekran kartları için de destek kesilebilmektedir. Buna ek olarak uygulama ve mevcut ekran kartlarının istediği bir şekilde çalışabilmesi adına çok farklı ayarlamalar yapılabilir durumdadır. Bilgisi olmayanlar temel seviye ayarlarla yetinmelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.